İsrail Savunma Bakanı Gallant, Gazze savaşı sonrası planlarını görüşmek üzere ABD'ye gitti

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

Gallant, ABD Dışişleri Bakanı Blinken ile savaşın gidişatını ve savaş sonrası planları tartıştı.

REKLAM

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile görüşmek ve Gazze'deki savaşın yeni aşamasını değerlendirmek üzere Pazar günü Washington'u ziyaret etti.

İsrail'in “C Aşaması” olarak adlandırdığı süreci müzakere edecek olan Gallant, bu ziyaret sırasında mevkidaşı ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ile bir araya gelecek.

“Faz C” süreci; Gazze'de düşük yoğunluklu çatışmalar, hedefli hava saldırıları, askeri güçlerin geri çekilmesi, Gazze sınırı yakınında tampon bölge oluşturulması ve bölgede Hamas yönetimine alternatif arayışı yer alıyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Matthew Miller'a göre Blinken, Pazartesi günkü toplantıda “güçlü” bir savaş sonrası plana duyulan ihtiyacı vurguladı.

Bu açıklamalar İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun “kısmi” bir ateşkes anlaşmasını kabul etmeye hazır olduğunu söylemesinin ardından yapıldı.

Pazar günü Kanal 14'e konuşan Netanyahu, İsrailli rehinelerin bir kısmının serbest bırakılması koşuluyla savaşın devam edeceği “kısmi ateşkese” açık olduğunu söyledi.

Netanyahu yaptığı açıklamada anlaşma için daha önce öne sürülen şartlardan feragat etmedi. Ancak bu açıklamalar İsrail ile Hamas'ın son ateşkes teklifi üzerinde anlaşamadığı bir dönemde yapıldı.

Savaşı bitirmek isteyen arabulucular için İsrail liderinin açıklamaları bir başarısızlık olarak görülüyor.

Pazartesi günü gazetecilere konuşan ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Miller, Blinken'in “tüm bu çatışma sonrası planlar üzerinde çalışmanın öneminden” bahsettiğini söyledi.

“Hamas'ın kesin olarak yenilgiye uğratılması için Hamas'ın yerine alternatif bir yönetim planının olması gerekir. Hamas'ın yerine gelecek yönetimin Filistinliler tarafından yönetilmesi ve gerçekçi güvenlik planları sunması gerekir.”

Netanyahu Hamas'ı ortadan kaldırmak istiyor

Gazze'de 8 aydır devam eden savaşı sona erdirmeyecek kısmi bir ateşkes anlaşmasını kabul edeceğini söyleyen Netanyahu, uluslararası destek alan ABD destekli ateşkes teklifinin uygulanabilirliğini sorguladı.

Pazar günü yaptığı açıklamada Netanyahu, Hamas'ın elindeki 120 rehinenin bir kısmını geri getirmek için kısmi bir anlaşma yapmaya hazır olduğunu ancak hükümetinin “Hamas'ı ortadan kaldırma hedefini tamamlamak için bir aradan sonra savaşı sürdürmeye kararlı olduğunu” söyledi. “

Gazze'de ateşkes için hazırlanan üç aşamalı plan, İsrail tarafından hapsedilen yüzlerce Filistinli karşılığında geri kalan rehinelerin serbest bırakılmasını içeriyor.

Ancak Hamas, kalıcı ateşkes sağlanana ve İsrail güçleri Gazze'den tamamen çekilene kadar kalan rehineleri serbest bırakmayacağı konusunda ısrar ediyor.

Bu arada AB'nin dış ilişkilerden sorumlu yüksek temsilcisi Josep Borrell şunları söyledi: “Ateşkesin olmadığı artık açık.” Borrell insani durumu “felaket” olarak nitelendirdi.

Lüksemburg'daki Dış İlişkiler Konseyi'nde konuşan Borrell, Avrupa Birliği (AB) bakanları arasında “şiddetli İsrailli yerleşimcilere” ve Hamas'a karşı yaptırımlar uygulanması konusunda siyasi bir anlaşma olduğunu doğruladı.

İtalya Savunma Bakanı Guido Crosetto, Netanyahu'nun olası bir ateşkes konusundaki sessizliğini eleştirdi ve savaşın sona ermesi çağrısını yineledi.

Crosetto, “Umarım Netanyahu, uluslararası toplumun İsrail'in iyiliği için aylardır İsrail'e ne anlatmaya çalıştığını anlar” dedi.

REKLAM

Crosetto, hem ABD'nin hem de İtalya'nın Netanyahu'dan savaşı durdurmasını istediğini belirterek, “bunu İsrail'in gelecekteki refahını düşünerek yaptıklarını” ekledi.

İsrail ile Gazze Şeridi'ni yöneten Hamas arasında çatışmalar 7 Ekim'de yeniden alevlendi.

İsrail sınırını geçerek baskın düzenleyen Hamas militanları, 7 Ekim'de gerçekleştirdiği saldırıda çoğu sivil olmak üzere 1.200'e yakın kişiyi öldürmüş, 250'ye yakın kişiyi de rehin almıştı. Rehinelerin yaklaşık yarısı Kasım ayında, bir haftalık ateşkes sırasında İsrail'in elinde bulunan Filistinli mahkumlarla değiştirilerek serbest bırakıldı.

İsrail, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun (BMGK) derhal ateşkes ilan etme kararına rağmen, 7 Ekim Hamas saldırısının ardından Gazze'de sivillere saldırmaya ve katliam yapmaya devam etmesi nedeniyle uluslararası kınamayla karşı karşıya kaldı.

Gazze sağlık yetkililerine göre, İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze'ye yönelik saldırılarında çoğu kadın ve çocuk olmak üzere 37.100'den fazla Filistinli öldürüldü ve yaklaşık 84.700 kişi de yaralandı.

REKLAM

Yıkılan Gazze'nin pek çok yerinde gıdaya, temiz suya ve ilaca ulaşmak hâlâ çok zor.

Güney Afrika'nın açtığı davada İsrail, Uluslararası Adalet Divanı'nda soykırımla suçlanıyor.

Mahkeme, Başbakan Binyamin Netanyahu yönetiminin, 6 Mayıs işgali öncesinde bir milyondan fazla Filistinlinin sığındığı güneydeki Refah kentindeki faaliyetlerini derhal durdurması gerektiğine hükmetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir