Ukrayna, Kharkiv bölgesinin bir kısmından çekildi; Zelenskiy yurt dışı ziyaretlerini iptal etti

Ukrayna kuvvetleri ülkenin kuzeydoğusundaki bazı bölgelerden çekilirken, Başkan Volodymir Zelenskiy gelecekteki tüm yurt dışı gezilerini erteledi.

REKLAM

Ukrayna birlikleri, Rus saldırıları karşısında Kharkiv bölgesinin bazı kısımlarından geri çekildi. Ukrayna Devlet Başkanı Volodymir Zelenskiy yaklaşan tüm uluslararası gezilerini iptal etti.

Zelenskiy, “Donetsk ve Kharkiv bölgeleri şu anda işimizin en zor olduğu bölgeler” dedi.

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, durumun “zor olmaya devam ettiğini” ancak kuvvetlerinin “Rus işgalcilerin yer edinmesine izin vermediğini” söyledi.

Kiev, Rusya'nın ilerleyişini engellemek için bölgeye takviye kuvvet gönderdi.

Ukrayna'da görüşmelerde bulunan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, müttefikine Amerikan desteğinin devam edeceğine dair güvence verdi; 2 milyar dolarlık silah anlaşması açıklandı.

Kiev'in silah ve insan gücü sıkıntısı çektiği savaş alanında ilerlemek isteyen Moskova, geçtiğimiz hafta bölgeye sürpriz bir kara saldırısı başlattı.

Ukrayna, Rus güçlerinin geçen haftadan bu yana sınır boyunca ilerleyerek sınır boyunca yerleşimleri vurduğu kuzeydoğu Kharkiv bölgesindeki bazı köylerden askerlerini geri çekti.

Yeni saldırıda Rusya sınırına yakın, birbirine yaklaşık 30 kilometre uzaklıktaki iki köy hedef alındı.

Ukrayna ordusundan yapılan açıklamada, “Lukyantsi ve Vovchansk çevresindeki bazı bölgelerde düşman ateşine ve kara birliklerinin saldırılarına karşılık olarak askerlerimizin hayatını kurtarmak ve kayıpları önlemek amacıyla birliklerimiz manevra yaparak daha avantajlı mevzilere hareket etti.”

Rusya, mühimmat ve insan gücü sıkıntısı çeken Ukrayna ordusunu yaklaşık 1000 kilometrelik cephe hattına yaymak için yeni cepheler açıyor.

Rus topçuları ve sabotaj saldırıları, Ukrayna'nın kuzeyindeki Çernihiv ve Sumi bölgelerini de tehdit ediyor.

Ordunun Kharkiv ve Donetsk bölgelerine takviye gönderdiğini söyleyen Zelenskiy, “Sonuç çıkarmak için henüz erken ama durum kontrol altında.” dedi.

Askeri analistler, Moskova'nın Ukrayna'yı, birliklerini Donetsk bölgesindeki stratejik Khasiv Yar kasabası gibi cephe hattının diğer bölgelerinden çekmeye zorlamaya çalıştığını belirtti.

Elektrik kesintileri kaldırıldı

Bu arada Kiev, enerji sistemi üzerinde baskı oluşturan düşen sıcaklıklara karşı uygulanan bazı acil enerji kesintilerini geri aldı.

Ülkenin en büyük özel enerji operatörü DTEK, “Kiev, Odessa bölgesi, Donetsk bölgesi ve Dnipropetrovsk bölgesindeki acil elektrik kesintileri ortadan kaldırıldı” dedi.

Devlet enerji operatörü Ukrenergo, Ukrayna'nın üretim tesislerinin çoğunu tahrip eden “Rus bombardımanının sonuçlarından kaynaklanan soğuk hava” ile başa çıkmak için gece ve sabahın erken saatlerinde bir dizi elektrik kesintisi yapacağını duyurdu.

Rusya: Tataristan'da İHA'yı düşürdük

Öte yandan Rusya Savunma Bakanlığı, Tataristan bölgesi üzerinde Ukrayna'ya ait bir insansız hava aracının daha düşürüldüğünü duyurdu. Tataristan, Ukrayna sınırının 1000 kilometre doğusunda yer alıyor.

Rostov bölgesi valisi Vasily Golubev, iki insansız hava aracının bir yakıt deposuna saldırdığını söyledi.

REKLAM

Son aylarda Ukrayna, Rusya'daki petrol rafinerilerine ve akaryakıt depolarına bir dizi insansız hava aracı saldırısı düzenleyerek ciddi hasara yol açtı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir