Mardin Bienali'nde Bor Sanat'ın katkılarıyla düzenlenen “Davetli: Birleştirilmiş” sergisi ilgi gördü – KÜLTÜR SANAT

Mardin Bienali kapsamında ikinci kez düzenlenen ve sanat dünyasından oyuncu ya da kurumların davet edildiği sergiler; 6. Mardin Bienali'nde küratörlüğünü Ebru Nalan Sülün'ün üstlendiği “Davetli: Birleştirilmiş” sergisine Ahmet Rüstem Ekici & Hakan Sorar, Cansu Sönmez ve Mehmet Çimen katıldı ve her anlamda misafir hakkıyla gelişen bir çalışma oldu. diğer davetli sanatçıların eserlerinin de yer aldığı sergi.

6. Mardin Bienali'nin programındaki tek sergi olan 'Davetli' sergi; Bağımsız sanat alanı 'Çıkış'ın dört ayrı lokasyonunda, sokağa ve kamusal alanlara uzanan kurguda, ışık-ses-mekan enstalasyonları, yapay zeka ile tasarlanmış video enstalasyonları, artivive ile okunabilen tekstil baskı üzerine animasyonlar, video projeksiyonu, 3 boyutlu modelleme, 3 boyutlu kil baskı, hologram fan üzerinden izlenebilen, yapay zeka tekniği ile üretilmiş video animasyonlardan oluşan seramik çalışmalar. Sergilenen tüm eserlerin ses tasarımını Skylark yaparken, prodüksiyon desteğini ise Artun İmamoğlu sağladı.

Ekranda çalışıyor; Mardin'in tarihi ve kültürel mirası ile güneş ışığının estetik, bilimsel ve metaforik olanaklarının kesişiminden ilham alan proje, aynı zamanda mekan ve zamanın, tarih ve kent ekolojisinin kesişiminden yeni bir diyalog yaratılmasını da öneriyor.

“Davetli: ortak/birleşik” sergisi; Mekanın sosyal ve tarihsel boyutlarının derinlemesine incelenmesi, buna göre konumlanan izlerin, güneşin, ışığın ve mimarinin insan deneyimi üzerindeki etkilerinin sorgulanması, “Ortak / Birleşik” Aynı zamanda kendi bağlamına odaklanan çağdaş tartışmalara da dayanmaktadır. Bu bağlamda; Aynı zamanda sergide kullanılan teknikler, Mardin'in kültürel ortamı, sergi mekanıyla kurulan ilişki, eserlerin Mardin kentiyle ve izleyiciyle kurduğu diyaloğu da temsil ediyor.

Sergilenen eserler, kentin en eski dönemlerine kadar uzansa da, tarihsel sürecin ortak unsurlarının ve bölgenin doğa, coğrafya, inanç, din, dil ve güneşle ilişkisinin izini sürüyor.

Bor Sanat kkuruluş felsefesi çerçevesinde “Davet edildi: ortak/birleşik”; Sergi aracılığıyla artık Mardin'de faaliyet gösterecek olan kolektif sanat kampına katkıda bulunduğunuz ve bu süreci başlatan ilk sergiye destek verdiğiniz için teşekkür ederiz. “ÇIKIŞ ile ulaşmış ve önemli bir adım attı.

Kaynak: (guzelhaber.net) Güzel Haber Masası

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir