Alper Gezeravcı yeni hedefini açıkladı: “Söylediklerim ütopik görünebilir” – Son Dakika Türkiye Haberleri

Astronot Alper Gezeravcı, Sağlık Bilimleri Üniversitesi'nin düzenlediği “Spor Şenliği 2024” programında öğrencilerle buluştu. Gezeravcı, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Ger'e eşlik etti.

Türkiye'nin uzay alanında ütopik değil, ulaşılabilir hedeflerle ilerlediğini belirten Gezeravcı, şöyle konuştu: “Türkiye Cumhuriyetimizin 100. yılında Devletimizin güçlü iradesiyle ortaya çıkan ilham verici bir hikâyeyi sizlerle paylaşmanın mutluluğunu yaşıyorum. Tarihin gerçek sahibi Sağlık Bilimleri Üniversitemizde Aralık 2018'de kuruldu Uzay Ajansı ve uzay alanında faaliyet gösteren çeşitli şemsiye kuruluşlar, kurulduğu yılda belirli bir kurumun kontrolü altında uzay alanında faaliyet yürütecek, Bu alanda faaliyet gösteren ülkeler arasında en genç ve en tecrübesiz uzay ajansına sahiptik.

Ancak geçmiş tecrübelerimizle, bu kadar sınırlı olduğumuz bir sektörde sadece 2 yıl çalıştıktan sonra, uzay alanındaki hedeflerimiz Şubat 2021'de Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından halkımızla paylaşıldı. Bu duygularla paylaştığımız hedeflerden biri olan Astronot ve Bilim Misyonu” tamamlandı. Devletimiz, yeri geldiğinde iradenin temsili konusunda birçok gelişmeyi sizlerle paylaşacaktır. “Ütopik noktalardan bahsetmiyoruz, ulaşılabilir hedefler belirledik ve onlara ulaşmak için plan yapmaya devam ediyoruz” dedi.

'DÜNYADA 11'İNCİ ÜLKE SIRAYA ULAŞACAĞIZ'

Son dönemdeki hedeflerinden birinin 'Uzay Limanı' projesi olduğunu belirten Gezeravcı, şunları söyledi: “Anlaşmalar yapıldı, hazırlık süreçleri devam ediyor. Artık uzaya ulaşamayan bir ülkeye doğru ilerlemeye devam ediyoruz. bu alanda kabuğuna sığmayacak. Biz uzay alanında kendi işimizi yapacağız.” Zaten resmi alan sınırı olan 100 kilometrenin üzerine ürünlerimizi taşıyabilecek kapasiteye sahibiz. Ayrıca fırlatma rampamız da var. Bu alandaki gelecekteki faaliyetlerimiz için sadece bizim değil, bu alanda faaliyet gösterecek diğer ülkelerin ihtiyaçlarını da karşılamak için çalışıyoruz. Bu alanda muadil ülkelerin fırlatma tesislerinin bulunduğu “Uzay Limanı” projemiz devam ediyor.

Ülkemiz kaynaklarıyla ürettiğimiz bir roket ve bu roketi uzaya taşıyacak itiş sistemiyle birkaç ay içinde Ay'a ulaşmayı planlıyoruz. Söylediklerim ütopik görünebilir ama bu sürecin hazırlık aşamasının büyük bir kısmı zaten tamamlandı. Aynı şekilde uydu alanında da Türkiye Cumhuriyeti son 15-20 yılda çok sayıda uydu fırlatma deneyimi kazanmış bir ülkedir. “TÜRKSAT 6A” uydumuz 8 Temmuz haftasında uzaya fırlatılacak. Hak ettiğimiz özgüveni güçlendirmek için istatistikler önemlidir. TÜRKSAT 6A'nın fırlatılmasıyla bu alanda kendi uydusunu kendi imkanlarıyla üretebilen dünyada 11'inci ülke olacağız” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir