Doğanın kaynağından gelen şifa: Maden suyu! – SAĞLIK

Yeterli ve doğru sıvı alımı yapılmadığı takdirde terleme nedeniyle oluşan sıvı ve elektrolit kaybı hayati önem taşır. Bu arada sıvıları sadece terleme yoluyla değil, idrar ve nefes alma yoluyla da kaybettiğimizi unutmayalım. Bu nedenle mevsim ne olursa olsun tercihim her zaman doğal maden suyundan yanadır. Kalorisizdir, canlandırıcıdır ve birçok faydası vardır. Bu bağlamda maden suyunun içeriğini, faydalarını ve sodadan farkını detaylandırıyoruz.

Doğal maden suyu, adından da anlaşılacağı gibi yer altı kaynaklarından kendiliğinden veya teknik işlemlerle doğal olarak yüzeye çıkarılmaktadır. Maden suyu, çıktığı kaynaktan beslenir ve bulunduğu yerin jeolojik özelliklerini de beraberinde getirir. Bu nedenle maden suyunda bulunan mineral ve iz elementlerin çeşitliliği ve miktarı coğrafi konuma göre değişebilmektedir. Doğal maden suyu, yüksek miktarda kalsiyum, magnezyum, sodyum, potasyum, bikarbonat, klorür ve florür gibi elementleri içerir.

Maden suyunun faydaları nelerdir?

Doğal maden suyunun faydalarından bahsedecek olursak ilk sırada doğal ve mineral bakımından zengin içeriği sayesinde vücudun sıvı, elektrolit ve mineral kayıplarını ortadan kaldırmasına yardımcı olmasıdır.

Maden suyu aynı zamanda sindirim fonksiyonlarını ve sindirim sistemi organlarının sağlığını da destekler. Hazımsızlık ve kabızlık sorunlarına iyi gelir.

Doğal maden sularının kalp ve damar sağlığına faydalı olduğu, iyi kolesterolü artırıcı, kötü kolesterolü düşürücü etkisinin olduğu çalışmalarla destekleniyor. Hipertansif hastalarda magnezyum içeriği yüksek, sodyum içeriği düşük maden sularının tercih edilmesi kan basıncının düşmesine yardımcı olabilir.

Maden suyunda magnezyum ve kalsiyumun bir arada bulunması kalsiyum kullanımını daha da arttırır. Bu sayede kemik sağlığına faydalı olması ve ilerleyen yaşlarda oluşabilecek osteoporoz riskinin azalması bekleniyor.

Bir diğer faydası ise sporculara sıvı ve elektrolit dengesini sağlamasıdır. Maden suyu, egzersiz sonrası gerekli sıvı ve mineralleri sağladığı gibi egzersiz sonrası kas yorgunluğunun da kısa sürede giderilmesine yardımcı olur.

Doğal maden suyu ile soda arasındaki fark nedir?

Maden suyu yer altı kaynaklarından elde edilen doğal bir içecek iken soda, içme suyuna veya diğer arıtılmış suya kabartma tozu, karbondioksit ve bazı minerallerin eklenmesiyle yapılan yapay bir içecektir. Maden suyundan farklı olarak soda şeker veya yapay tatlandırıcılar içerebilir. Bu nedenle kalorili ve şekerli bir içecek haline gelir.

Maden suyu tüketmenin zararı var mı?

Maden suyu genel olarak insanlar için riskli bir içecek değildir. Ancak aşırı miktarda tüketilmesi durumunda aşırı mineral alımına bağlı olarak rahatsızlıklara neden olabilir. Örneğin yüksek tansiyonu olan veya düşük sodyum diyeti uygulayan kişilerin sodyum oranı yüksek maden suyu tüketmesi zararlı olabilir.

Maden suyunun cam şişe yerine plastik şişede tüketilmesi durumunda mikroplastiklerin vücut tarafından emilme riski olabiliyor. İyi bir kaynaktan gelmese ve uygun şekilde denetlenmemiş olsa bile parazit içerebilir. Parazitler vücuda girdikten sonra gastrointestinal sistemde rahatsızlıklara neden olabilirler. Ayrıca maden suyunun içme suyuna göre daha asitli olması diş minesine zarar verebilir. Bu nedenle doğal olarak oluşan tüm yiyecek ve içecekler gibi maden suyunun da güvenilir kaynaktan, yeterli miktarda ve sağlıklı içerikte seçilmesi önerilir.

Maden suyunun tadını sevmeyenler, içine meyve dilimleri ve taze nane/fesleğen yaprakları ekleyerek maden suyu içimini kolaylaştırabilir ve farklı tatlar elde edebilirler.

Kaynak: (guzelhaber.net) Güzel Haber Masası

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir