Canlı hücre gibi davranan yapay hücre üretildi – Son Dakika Bilim Teknoloji Haberleri

Hücredeki proteinlerin oluşturduğu hücre iskeleti, hücrenin işleyişinde temel öneme sahiptir. Hücre iskeleti, insan vücudunun daha büyük iskeletinin aksine, hücrelerin hem şekil hem de çevreye tepki açısından esnek olmasını sağlar.

DOĞAL PROTEİNLER KULLANMADAN ESNEK BİR VİSKELET OLUŞTURDULAR

Turkish Independent'a göre, Chapel Hill'deki Kuzey Carolina Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, bu esnek hücre iskeletini doğal proteinler kullanmadan oluşturmayı başardılar. Freeman Laboratuvarı, şeklini değiştiren ve çevresine tepki veren bir iskelet üreterek işini yaptı. Bilim adamları bunu, proteinlerin yapı taşları olan peptidleri yönlendiren yeni bir programlanabilir peptid DNA teknolojisi kullanarak ve bir hücre iskeleti oluşturmak için bu teknolojiyle çalışacak şekilde yeniden tasarlanmış genetik materyali kullanarak yaptılar.

DNA'yı bu şekilde programlayan bilim insanları, belirli bir işlevi yerine getirecek hücreler yaratmanın yanı sıra, bir hücrenin dış stres etkenlerine verdiği tepkiyi de hassas şekilde ayarlayabileceklerini söylüyor.

Hakemli bilimsel dergi Nature Chemistry'de yayınlanan çalışmanın yazarlarından biri olan Ronit Freeman, “DNA normalde hücre iskeletinde görünmez” diyor.

DNA dizilerini, peptitleri birbirine bağlayan mimari bir malzeme olarak işlev görecek şekilde yeniden programladık. Programlanan bu malzeme bir damla suya yerleştirildiğinde yapılar şekilleniyordu.

Araştırmacılar ayrıca yapay hücrelerin canlı olanlardan daha öngörülebilir davrandığını da fark ettiler.

Freeman, “Yapay hücreler 122 Fahrenheit (50 santigrat derece) sıcaklıkta bile stabildi ve bu da normalde insan yaşamı için uygun olmayan ortamlarda olağanüstü yeteneklere sahip hücrelerin üretilmesi olasılığının önünü açtı” diyor.

Araştırmacılar, yeni çalışmanın rejeneratif tıp ve ilaç dağıtım yöntemlerinde iyileştirmelere yol açacağını umuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir