Biden'ın Gazze'de ateşkes baskısı: Mısır ve Katar'a mektup, Netanyahu'ya telefon görüşmesi

ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Direktörü Bill Burns de ateşkes görüşmelerinin yapılacağı Kahire'ye gitti.

REKLAM

ABD Başkanı Joe Biden, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ile yaptığı telefon görüşmesinin ardından Mısır ve Katar liderlerine “ateşkes için Hamas'a baskı uygulanmasını” isteyen bir mektup gönderdi.

ABD yönetimi, bu hafta sonu Mısır'ın başkenti Kahire'de yapılacak ateşkes görüşmelerinden sonuç alınması için taraflara yoğun baskı uygulamaya başladı. Hafta içinde Başbakan Netanyahu ile bir araya gelen Biden, Gazze'ye yardımın artırılması ve ateşkes konularını ele aldı.

Beyaz Saray ulusal güvenlik sözcüsü John Kirby, Biden'ın Netanyahu'ya Kahire'deki müzakerecilerine mümkün olan en kısa sürede anlaşmaya varmaları için yetki vermesini söylediğini söyledi.

Adı açıklanmayan bir yetkili, Başkan Biden'ın yakın zamanda Mısır Devlet Başkanı Abdülfettah el Sisi ve Katar Emiri Şeyh Tamim bin Hamed El Sani'ye bir mektup gönderdiğini de söyledi.

Biden mektubunda Mısır ve Katar'a “ateşkes görüşmelerini hızlandırması için Hamas'a baskı yapma” çağrısında bulundu.

Netanyahu ile yaptığı telefon görüşmesi ve Mısır ve Katar liderlerine gönderilen mektupların ardından Amerikan Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Direktörü Bill Burns de ateşkes görüşmelerinin yapılacağı Kahire'ye gitti.

Tartışılan son ateşkes teklifinde, Hamas'ın elinde tuttuğu hasta, yaşlı ve yaralı rehineleri serbest bırakması halinde 6 haftalık ateşkes ilan edileceği belirtiliyordu. Ancak haftalardır görüşmelerde ilerleme sağlanamadı.

Biden yönetiminden üst düzey bir yetkili, “Hamas, bu savunmasız kategorideki rehineleri (hasta, yaralı, yaşlı ve genç kadınlar) serbest bırakmayı kabul etmiş olsaydı, bugün Gazze'de ateşkes olurdu” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir