“8 kadından 1’i kanser riski altında” – SAĞLIK

Ege Üniversitesi (UE) Araştırma Odaklı Öğrenci Merkezi'nde (AROM) “Ulusal Kanser Haftası” dolayısıyla “Erken Tanı ile Yaşamaya Zaman Verin” konulu etkinlik gerçekleştirildi. Etkinlikte kanser hastalıklarının erken tanı ve tedavisine ilişkin bilgiler verildi. Etkinliğe AB Tıp Fakültesi Dekanı Prof. AB Kanser Kontrol Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü ve AB Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri Anabilim Dalı Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı öğretim üyesi Dr. Rüçhan Sertöz. Dr. Emine Serra Kamer, ABÜ Öğrencileri Dekanı Doç. Dr. Gizem Engin, Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim Dalı, Öğr. Görmek. Uzman Dr. Özge Arslan, AB Kanserle Mücadele Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Fatma Sert ve öğrenciler katıldı.

Etkinliğin açılışında kısa bir konuşma yapan Avrupa Birliği Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sertoz; AB Kanserle Mücadele Araştırma ve Uygulama Merkezi, AB Sağlık, Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığı, AB Dekanı, Tıp Fakültesi ve Tıp Fakültesi işbirliğiyle düzenlenen “Erken Tanıyla Yaşamaya Zaman Verin” farkındalık etkinliği kapsamında; Kanserde erken teşhisin öneminin vurgulanacağı Avrupa Tıp Öğrencileri Birliği Öğrenci Topluluğu da bir arada olduklarını söyledi.

“Erken teşhis ömrü uzatır”

Ulusal kanser tarama programı hakkında bilgi veren AB Kanser Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı Doç. Fatma Sert, Kanser Haftası'nda özellikle farkındalık yaratmak istediğini belirterek, şunları söyledi: “Erken teşhis hayat kurtarır. Sağlık Bakanlığı, erken tanı ve tedaviyi teşvik etmek amacıyla Ulusal Kanser Tarama Programını yürütmektedir. Sağlık Bakanlığı sayfasına baktığımızda Ulusal Tarama Programı kapsamında üç ana kanserin tarandığını görüyoruz: meme, rahim ağzı ve kolorektal kanserler. Çünkü bu üç ana tümörün erken teşhisle bilinmesi yaşam süresini uzatıyor. Ayrıca program kapsamında belirli yaş grubundaki kadınlara meme kanseri taraması amacıyla ücretsiz mamografi çektirilmektedir. 40-69 yaş arası kadınlara iki yılda bir mamografi çektirilmesi önerilmektedir. Tarama, meme kanserinin erken teşhisinde önemli bir rol oynamaktadır. Erken teşhis ve tanı, tedavinin daha başarılı olmasını ve hastanın ömrünün uzamasını sağlar. Bu nedenle düzenli olarak aile hekiminize başvurmanızı öneririm. “Şüpheli bir durum ortaya çıkarsa Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi'ne (KETEM) danışılarak tedavi süreci başlatılmalıdır” dedi.

“Kendi kendine meme muayenesi” programında sunum yapan Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Görmek. Uzman Dr. Özge Arslan, “Kadınlarda en sık görülen kanser türü meme kanseridir. Bu tip kadınlarda olduğu kadar yaygın olmasa da erkeklerde de bulunabilir. Her 8 kadından 1'i yaşamı boyunca meme kanserine yakalanma riskiyle karşı karşıyadır. Hastalık her zaman belirti vermediğinden temel amacımız toplumda düzenli tarama konusunda farkındalık yaratmaktır. 40 yaşını geçen her kadının yıllık mamografi çektirmesi gerekmektedir. Hastanın hastaneye gelmeden önce kendi muayenesini yapabilmesi çok önemlidir. Şüphe durumunda KETEM kullanılmasıyla kanser riskinin yüzde 25-40 oranında azaldığı gözlemlendi” dedi.

Ege Üniversitesi'nin düzenlediği Ulusal Kanser Haftası bilinçlendirme etkinliği katılımcılardan yoğun ilgi gördü. Sempozyumun sonunda erken teşhis için kendi kendini muayene etme yöntemi bir model kullanılarak gösterilmiş ve katılımcılara bilgi verilmiştir.

Kaynak: (guzelhaber.net) Güzel Haber Masası

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir