Zengin ülkelerde yaşayan insanlar daha mı mutlu?

Reel Ekonomi programı 2015 yılında mutlu olmanın formülüne ekonomik bir bakış açısı sunuyor. Yapılan araştırmalara göre refah düzeyi ve kişi başına düşen gelir düzeyi yüksek olan ülkelerde

Reel Ekonomi programında bu hafta mutluluk düzeyleri ile ülkelerin ekonomik düzeyleri arasındaki ilişki ele alınıyor. Yapılan araştırmalara göre refah düzeyi yüksek ve ekonomileri istikrarlı olan ülkelerde insanların daha mutlu olduğu ortaya çıktı. Başta İskandinav ülkeleri olmak üzere Orta ve Batı Avrupa ülkelerinde yapılan araştırmalar, insanların refah düzeyi ile yaşamlarından memnuniyetleri arasında doğru bir orantı olduğunu gösteriyor.

Reel Ekonomi bu hafta Avrupa kıtasının mutluluk oranı en yüksek üç ülkesinden biri olan Hollanda'ya gidecek. Erasmus Üniversitesi Rotterdam'da yapılan araştırma ve görüşmelerden ilginç bulgular ortaya çıksa da yaşam standartları yüksek, satın alma gücü yüksek, gelir düzeyi yüksek ve sosyal olanakları yeterli olan ülkelerde yaşayan insanlar hayatlarından daha memnun.

Programda sektör uzmanlarına maddi açıdan mutlu olmak için ne yapmamız gerektiği sorusunu sorduk. Kişi başına düşen gelir ile mutluluk düzeyi arasındaki ilişkiyi Paris'ten Profesör Jean Paul Fitoussi ve Londra'dan Profesör Lord Richard Layard ile tartışıyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir