Yağışların artmasıyla birlikte üremeleri de arttı: Mantar zehirlenmelerine dikkat! Tüketmeden önce bunu bilmelisiniz

Ülke genelinde yağışların artması nedeniyle doğada yetişen mantarların çoğalmasında ve tüketimin artması nedeniyle zehirlenme vakalarında artış olabileceği belirtildi.

Sağlık Müdürü Dr. Yasin Yılmaz da vatandaşları mantar zehirlenmelerine karşı uyardı. Doktor, doğal ortamlarda yetişen ve zehir içeren mantarların taze, kurutulmuş veya konserve olarak çiğ veya pişmiş olarak tüketilmesi sonrasında ölümle sonuçlanabilecek ciddi zehirlenmelerin meydana gelebileceğine dikkat çekiyor. Yılmaz, şöyle konuştu: “Ülkemizin doğal ortamlarında zehirli mantarlar yetişiyor ve bu mantarlara vatandaşlardan yoğun talep var. Mantar zehirlenmeleri özellikle yağışların bol olduğu ilkbahar ve sonbahar aylarında ortaya çıkar. Bir mantarın zehirli olup olmadığını etinin renginden, kokusundan ve tadından anlayamazsınız. “Bölgemizdeki doğal alanlarda da zehirli mantarların yetiştiğini unutmamak gerekiyor” dedi.

“ZEHİRLENME 2 İLA 6 SAAT ARASINDA OLUYOR”

Sağlık Müdürü Yılmaz, zehirlenme belirtilerinin 2-6 saat içinde ortaya çıkabileceğini ve mantarın içerdiği zehrin niteliğine göre değişiklik gösterebileceğini belirterek, şöyle konuştu: “Mantarın tüketilmesinden sonraki 2 saat içerisinde baş dönmesi, uyuşukluk, düşük tansiyon, görme bulanıklığı, yüz ve boyunda kızarıklık, ağızda metalik bir tat hissi.” mide bulantısı, kusma, terleme; Bazı türleri yedikten altı saat sonra mide bulantısı, kusma, ishal, ateş, çarpıntı, karın ağrısı, karaciğer ve böbrek fonksiyon bozuklukları ve ölüm gibi zehirlenme belirtileri ortaya çıkabilir.

Vatandaşlarımız doğada yetişen mantarları asla tüketmemeli, doğal alanlarda yetişen mantarlar yerine bantlı kültür mantarları tercih edilmelidir. Yetiştirilen mantarlar zehirli madde içermediklerinden zehirlenmeleri mümkün değildir. Ancak bu mantarların yetiştiği ortam nedeniyle mantarların üzerinde bazı mikroorganizmalara rastlamak mümkündür. Bu mikroorganizmanın bulaştığı çiğ mantarların tüketilmesinin hafif mide ve bağırsak rahatsızlıklarına neden olabileceği unutulmamalıdır. “Ayrıca mantar satın alırken ambalajlı olanlar tercih edilmeli ve ambalajın tüketiciyi bilgilendirmeye yönelik bilgi içeren etiketler içerip içermediğine dikkat edilmelidir.”

AW203633_02

Sağlık Müdürü Yasin Yılmaz, yaptığı açıklamada, Ulusal Zehir Bilgi Merkezi'nin zehirlenme konularında 7/24 kesintisiz hizmet verdiğini, ihtiyaç duyulduğunda bilgi almak isteyen vatandaşların 114 numaralı telefondan zehirlerle ilgili Merkezi ulusal bilgilendirme arayabileceğini söyledi. (İHA)

Mynet Youtube
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Bağcılar'da kıyamet koptu!  4 polis ve 1 korucu yaralandıBağcılar'da kıyamet koptu! 4 polis ve 1 korucu yaralandı
Resmi Gazete'de seferberlik ve savaş halinin düzenlenmesiResmi Gazete'de seferberlik ve savaş halinin düzenlenmesi
Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu'nda gerginlik arttı! Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu'nda gerginlik arttı!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir