Venedik aynı gün turistlere ücretli giriş ücreti getiriyor

İtalya'da resmi tatil olan Perşembe günü, günübirlik ziyaretçiler şehre ilk defa 5 euroluk giriş bileti satın almak zorunda kalacak.

REKLAM

Venedik, aşırı turist sayısını azaltarak şehir üzerindeki baskıyı hafifletmek amacıyla bu hafta dünyada bir ilki başlatıyor.

İtalya'da resmi tatil olan Perşembe günü, günübirlik ziyaretçiler şehre ilk defa 5 euroluk giriş bileti satın almak zorunda kalacak.

50 bin nüfusuyla dünyanın en önemli turizm merkezlerinden biri olan Venedik'in tarihi merkezi, 2022 yılında 3,2 milyon konaklama misafirine ev sahipliği yaptı.

Bu sayıya her gün kruvaziyer gemileri ve özel araçlarla kenti ziyaret eden onbinlerce kişi dahil değil.

Biletli girişin amacı, günübirlik gelenleri daha sessiz dönemlerde gelmeye ikna ederek aşırı kalabalığı önlemektir.

Başlangıçta, biletler 2024 yılı boyunca yalnızca 29 gün boyunca gerekli olacak, özellikle de Mayıs'tan Temmuz'a kadar olan hafta sonları.

Bu arada, dünyanın dört bir yanındaki diğer turistik destinasyonlar, ekonomiyi canlandıran ancak yerel toplulukları bunaltma ve hassas ekosistemlere ve tarihi alanlara zarar verme riski taşıyan aşırı turizmle boğuşurken uygulamayı yakından izliyor.

Fransa'dan sonra dünyanın en çok ziyaret edilen ikinci ülkesi olan İspanya'nın Kanarya Adaları'nda on binlerce kişi, takımadalara gelen ziyaretçi sayısına sınırlama getirilmesi çağrısında bulunarak protesto gösterisi yaptı.

Venedik Belediye Başkanı Luigi Brugnaro bu ayın başlarında gazetecilere verdiği demeçte, “Amacımız Venedik'i daha yaşanabilir kılmak” dedi.

UNESCO'dan uyarı

Kuzeydoğu İtalya'da 100'den fazla küçük ada ve adacığa yayılan Venedik, dünyanın en güzel şehirlerinden biri olarak kabul ediliyor.

BM kültür ajansı UNESCO, şehri ve lagününü 1987 yılında “olağanüstü bir mimari şaheser” olarak nitelendirerek Dünya Mirası Listesi'ne aldı.

Ancak UNESCO geçen yıl kitle turizmi ve iklim değişikliğine atfedilen artan su seviyelerini gerekçe göstererek Venedik'in nesli tükenmekte olan miraslar listesine alınabileceği konusunda uyarmıştı.

Şehre giriş ücreti fikri uzun süredir tartışılıyor ancak turist gelirini ciddi oranda azaltacağı ve hareket özgürlüğünü tehlikeye atacağı korkusuyla birkaç kez ertelendi.

Ancak yerel yetkililerin yeni biletleme sistemini uygulamaya koymasının ardından bu duyuru kaldırıldı.

Kuyruk olmayacak

Venedik belediye başkanı, şehrin sokaklara bariyer veya turnike kuracağı yönündeki önerileri reddederek, yeni sistemin “çok yumuşak kontrollerle” ve “kuyruksuz” hafif bir dokunuşla uygulanacağına söz verdi.

Kontrolörler, başta Santa Lucia tren istasyonu olmak üzere şehrin ana girişlerine ve çevresine yerleştirilecek ve ziyaretçiler üzerinde anında kontroller gerçekleştirilecek.

Bileti olmayan turistler, yerel operatörlerin yardımıyla varışta bilet satın almaya davet edilecek.

“Venedik giriş ücreti” yalnızca eski şehre sabah 8.30 ile akşam 16.00 arasında giren günübirlik turistler için geçerlidir. Otellerde konaklayan turistler, 14 yaş altı çocuklar ve engelli kişiler muaftır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir