Ünlü banka ilk çeyrekte 1,8 milyar dolar net kar açıkladı – Son Dakika Ekonomi Haberleri

UBS Group AG ilk çeyrek mali sonuçlarını açıkladı. Böylece UBS'nin ilk çeyrekteki net karı analistlerin beklentilerini aşarak 1,8 milyar dolara ulaştı. Analistler bankanın net kârının yaklaşık 600 milyon dolar olmasını bekliyorlardı.

Bankanın gelirleri %15 artışla 12 milyar dolara yükseldi.

Haziran 2023'te rakip Credit Suisse'i satın almasının ardından giderlerin azalması, bankanın ilk çeyrekte kar elde etmesine yardımcı oldu.

İlginç bir şekilde UBS, yatırım bankacılığı biriminden de kâr elde etti. Borsadaki toparlanma ve tahvil ihraç faaliyeti sayesinde birimin vergi öncesi karı, 2023'ün dördüncü çeyreğindeki 300 milyon dolarlık kaybın ardından 400 milyon dolar oldu.

UBS, Credit Suisse'i satın aldıktan sonra 2026 yılına kadar 10 milyar dolardan fazla maliyet tasarrufu elde etmeyi bekliyordu.

Mart 2023'te Amerika Birleşik Devletleri'nde başlayan bankacılık krizinin ardından Credit Suisse paniği Avrupa'ya da sıçradı. Credit Suisse'in ana ortağı Suudi Ulusal Bankası'nın sermaye artırımı yapmayacağını açıklamasının ardından yaşanan gelişmeler, bankayı iflasın eşiğine getirdi.

Haziran 2023'te UBS, hükümetin 200 milyar franklık likidite desteği nedeniyle kriz yaşayan, 167 yıl önce kurulan Credit Suisse'i 3,8 milyar dolara satın aldı. UBS'nin Credit Suisse'i satın alması, 2008 küresel mali krizinden bu yana en büyük bankacılık devralımı olarak kaydedildi.

Bu arada, mali sonuçların açıklanmasının ardından UBS'nin hisse fiyatı %8 artış göstererek Mart 2023'ten bu yana en yüksek günlük artışı gerçekleştirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir