Türkiye'nin hakkında yakalama kararı çıkardığı Ramazan Bayğara Yunanistan'da yakalandı

Yunan polisinin, Türk istihbaratından gelen ihbar üzerine uluslararası arama emri kapsamında 29 yaşındaki Ramazan Bayğara'yı geçen hafta Cuma günü tutukladığı bildirildi.

REKLAM

Yunan polisi ve istihbarat kaynakları, Ankara tarafından “cinayet” ve “suç işlemek amacıyla örgüt kurmak” gibi bir dizi suçtan kırmızı işaretle aranan Türk vatandaşı Ramazan Bayğara'nın polis tarafından tutuklandığını duyurdu.

Yunan polisinin, Türk istihbaratından gelen ihbar üzerine uluslararası arama emri kapsamında 29 yaşındaki Ramazan Bayğara'yı geçen hafta Cuma günü tutukladığı bildirildi.

Yunan kaynakları, Türkiye'nin yakalanan şüpheli hakkında 14 tutuklama kararı çıkardığını ve iade sürecinin başladığını söyledi.

Türk medyası Ramazan Bayğara'nın “Baygaralar” adlı organize suç örgütünün lideri olduğunu yazıyor.

Adana Valiliği de geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, “Suç örgütü kurmak suçundan kırmızı yasaklama ilanıyla aranan Ramazan Bayğara suç örgütünün elebaşının Yunanistan'da yakalanarak Türkiye'ye iade edilmek üzere gözaltına alındığını” duyurmuştu.

Olay, Şubat ayında, Adana'da faaliyet gösteren aynı suç çetesine üye olduklarından şüphelenilen iki Türk'ün Girit adasında Yunan polisi tarafından tutuklanmasıyla ortaya çıktı.

NATO müttefiki ancak tarihsel olarak düşman olan Türkiye ve Yunanistan, deniz sınırları, enerji kaynakları ve diğer konularda uzun süredir anlaşmazlığa düşmüş durumda.

Ancak son aylarda iki ülke gerilimi azaltmak için üst düzey önlemler aldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis Pazartesi günü Ankara'da bir araya gelerek ikili ilişkileri daha da geliştirmenin yollarını tartıştı.

Ortak basın toplantısında konuşan Erdoğan, terörle mücadelede iş birliğini ele aldıklarını belirterek, şunları söyledi: “Terörle mücadele gündemimizin başında yer aldı. Yunanistan ile terörle mücadelede iş birliğimiz her geçen gün güçleniyor. Bölgemizde gelecek yok.” Şunları beyan etti:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir