Son Dakika… Erdoğan ve Miçotakis buluştu: 'Aramızda çözülemeyecek sorun yok' – Son Dakika Dünya Haberleri

AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis Beştepe'de bir araya geldi. Toplantının sonunda iki lider ortak basın toplantısı düzenledi.

Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Sayın Başbakanımızla kısa süre önce küçük çaplı, son derece verimli, samimi ve yapıcı bir görüşme gerçekleştirdik. Görüşmelerimizde ikili ticaretimizin artırılması hedefi doğrultusunda çalışmalarımızı titizlikle yürütüyoruz. Geçen yıl 6 milyar dolardan 10 milyar dolara çıktı.

Deprem kuşağında yer alan ülkelerimiz, doğal afetler karşısında her zaman komşuluk yasalarına saygı duymuş ve karşılıklı yardım sağlayan ilk ülkeler arasında yer almıştır. Afet ve acil durum yönetimi alanında imzalanan mutabakat zaptı bu konulardaki sözleşme temellerimizi güçlendirdi.

“ÇÖZÜM ÖNEMLİ”

Bugün bir kez daha Başbakan'la komşumuz ve NATO müttefikimiz Yunanistan'ın beklentilerini paylaştım. İlişkilerimizdeki olumlu atmosferin, Türk azınlığımızın ve Yunanistan'daki soydaşlarımızın haklarına katkı sağlamasını bekliyoruz. Kıbrıs sorununa adil ve kalıcı bir çözüm bulunması önemli.

Görüşmelerimizde Gazze'deki soykırım başta olmak üzere bölgesel gelişmelere ilişkin fikir alışverişinde bulunduk. İsrail yönetimi ateşkes çağrılarına kulak vermediği gibi, destekçilerine meydan okumaktan da çekinmiyor. Bu zulme ortak olmama çağrısıyla her hafta doğudan batıya meydanları dolduran tüm halkı bir kez daha selamlıyoruz. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun Filistin'in tam üyeliğine ilişkin aldığı karar, başkenti Doğu Kudüs olan, toprak bütünlüğüne sahip, bağımsız, egemen bir Filistin devletinin kurulması olarak görüldü.

Türkiye olarak İsrail'i ateşkese zorlamak ve Filistin devletinin tanınırlığını artırmak için temaslarımızı kararlılıkla sürdüreceğiz. Komşumuz Yunanistan'ın katliamı durdurma çabalarına destek vermesini bekliyoruz. Yunanistan ile aramızda çözülemeyecek kadar büyük bir sorun olmadığına dair inancımı paylaştım. Bu bir süreç. Daha fazla sonuç almak için titizlikle ilerlemeniz gerekiyor.

“Görüş farklılıklarına rağmen diyalog kanallarımızı açık tutarak pozitif gündeme odaklanıyoruz.”

“HAMAS TERÖR ÖRGÜTÜ DEĞİLDİR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Miçotakis'in “Hamas terör örgütüdür” sözlerine tepki gösterdi.

Erdoğan, şöyle konuştu: “Ben Hamas'ı bir terör örgütü olarak görmüyorum, aksine Hamas'ı kendi topraklarını, halkını korumak için mücadele eden bir halk olarak görüyorum. Hamas 1947'den bu yana toprakları işgal edilen, topraklarını koruyan bir direniş örgütüdür. Bu toprakların işgalinden sonra.” “dedi.

MİÇOTAKIS: OLUMLU GELİŞMELERİ DEVAM ETMEK İSTİYORUZ

Miçotakis yaptığı açıklamada, “Bu olumlu gelişmeleri devam ettirmek istiyoruz. Benim de dahil olduğum çok önemli bir girişimin meyvelerinden iki halk da yararlanmaya başladı. 10 Ege adasını ziyaret edebilirler. Bundan sonra ileriye dönük bir süreç devam ediyor” dedi. Sınırda kısa bir kontrolle iki halk bürokrasi sıkıntısı çekmeden buluşabilir.” “Gelmeleri onlar için önemli bir fırsat” dedi.

Türkiye ile işbirliğinin her geçen gün arttığını belirten Mitsotakis, şöyle konuştu: “İnsan kaçakçılarını durdurmaya yönelik çalışmalarımız çok önemli sonuçlar vermeye başladı. Türkiye'nin bu konuda çok olumlu katkı sağlaması için çalışıyoruz. Avrupa kararları ışığında Avrupa fonları.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir