Selçuklu Belediyesi, Bosna Hersek'in Saraybosna ve Zenica şehirlerinde her yıl düzenlenen “Türkiye Günleri Çocuk Şenliği”ne katılıyor – KÜLTÜR VE SANAT

Türkçe öğrenen binlerce Boşnak çocuğu bir araya getiren Yunus Emre Enstitüsünün geleneksel çocuk şenliğinin 11. yıl dönümüne özel “Türkiye Günleri”nin ikincisi başladı.

Başkan Pekyatırcı: “Atalarımızın mirası Bosna’da çocuklarımızın yüzünü güldürdük.”

Atalarımızın yadigarı Bosna Hersek'le gönül bağlarının çok güçlü olduğunu vurgulayan Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırcı, bu bağları her fırsatta daha da güçlendireceklerini söyledi. Başkan Pekyatırcı sözlerini şöyle sürdürdü; “Bosna Hersekli Fatihan'ın oğlu. Atalarımızın yadigarıdır. Bu nedenle biz Bosna Hersek'in her zaman yanındayız. Birlik ve beraberliğimizi çeşitli vesilelerle, farklı platformlarda gösteriyoruz. Bunlardan biri de belediye olarak katıldığımız Yunus Emre Enstitüsünün Saraybosna'da düzenlediği Türkiye Günleri ve Çocuk Şenliği etkinlikleridir. Burada açtığımız stantlarda yüz boyama çalışmalarımızla çocuklarımızın yüzünü güldürürken, halk oyunları ekibimizle de Konya'yı ve ülkemizi temsil ettik. Fatih'in oğlu, ecdadımızın yadigarı Bosna'yla bundan sonra da birliğimiz devam edecektir. Organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Biz Bosna Hersekli kardeşlerimizin her zaman yanındayız ve olmaya devam edeceğiz. Türkiye olarak hem İslam dünyasının hem de mazlum milletlerin yanındayız ve onlara destek olmaya devam edeceğiz.”Etkinlik alanında Bosna Hersek vatandaşları Türk mutfağının lezzetlerini tadarken çocuklar da eğlenecek.

Saraybosna Yunus Emre Enstitüsü ayrıca Saraybosna'daki Safet Zajko Parkı'nda dolma pilavı, fesleğen şerbeti, muhammara, baklava ve kavurma gibi Türk mutfağına ait lezzetlerin sunulacağı bir gastronomi etkinliği de düzenleyecek. Selçuklu Belediyesi standının da yer aldığı etkinlikte halat çekme, çuval yarışı, boyama kitabı, topaç, uçurtma şenliği gibi çocuk etkinliklerinin yanı sıra mermer gösterisi, yüz boyama gibi çeşitli etkinlikler de yer alacak. Etkinlik kapsamında Zejd Soto ve Arslanbek Sultanbekov, etno müzik konserinde eserlerini seslendirecek. Selçuklu Belediyesi halk oyunları ekibinin öğrencileri, halk oyunları gösterisiyle hem Konya'yı hem de Türkiye'yi temsil edecek.

Kutlama, 14 Mayıs'ta Zenica kentinde düzenlenecek etkinliklerle sona erecek. Selçuklu Belediyesi de halk oyunları ekibiyle Zenica'da sahne alacak. Kaynak: (guzelhaber.net) Güzel Haber Masası

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir