Saldırıya uğrayan Slovakya Başbakanı Fico'nun hayatı tehlikede! Saldırı anı ortaya çıktı! Birçok kez ateş etti

Dünya Slovakya Başbakanı Robert Fico'ya yapılan saldırıyı konuşuyor. Başbakan Robert Fico, Handlova kentinde Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında düzenlenen silahlı saldırıda ağır yaralandı.

BİRÇOK KURŞUN VURULDU

Başbakan'ın sosyal medya hesabı Facebook'tan yapılan açıklamada, saldırı sırasında Fico'nun vücuduna çok sayıda kurşunun isabet ettiği belirtildi. Açıklamada, hayatı tehlikede olan başbakanın, saldırıya uğradığı Handlova'dan helikopterle başkent Bratislava'ya yaklaşık 215 kilometre uzaklıktaki Banska Bystrica iline nakledildiği belirtildi.

AA-20240515-34574083-34574082-SLOVAKIA_BASBAKANI_ROBERT_FICOYA_ARMED_ATTACK

“HAYATI İÇİN MÜCADELE EDİYOR”

Savunma Bakanı Robert Kalinak, Fico'nun Bansk Bystrica'da tedavi gördüğü hastanede basın toplantısı düzenledi.

AA-20240515-34573953-34573951-SLOVAKIA_BASBAKANI_ROBERT_FICO_UGRADIGI_ISLAHLI_SALDIRIDA_YARALDI

Kalinak, Fico'nun hâlâ ameliyatta olduğunu ve yaşam mücadelesi verdiğini, Fico'nun durumunun “gerçekten ciddi” ve “durumun kötü” olduğunu söyledi. Kalinak, Fico'nun ameliyatının üzerinden 3 saat geçtiğini ve her şeyin doktorların elinde olduğunu açıkladı.
AA-20240515-34573953-34573950-SLOVAKIA_BASBAKANI_ROBERT_FICO_UGRADIGI_ISLAHLI_SALDIRIDA_YARALDI

SALDIRININ GÖRÜNTÜLERİ ORTAYA ÇIKTI

Slovakya Başbakanı Robert Fico'ya silahlı saldırı anına ilişkin görüntüler ortaya çıkarken, saldırganın 71 yaşındaki Slovak şair ve aktivist Juraj Cintula olduğu iddia edildi. Görüntülerde Cintula'nın güvenlik bariyerinin arkasından vatandaşlara yaklaşan Fico'ya defalarca ateş ettiği ve Fico'nun yere düştüğü görüldü.

SALDIRININ İLK AÇIKLAMASI

Saldırının ardından gözaltına alınan Cintula'nın sorgusu sırasında “Hükümetin politikalarını beğenmiyorum” ve “Medya yok edildi” dedi. Slovak radyo ve televizyonu neden saldırıya uğradı? Medya neden işlevsiz kaldı?” Söylediği kaydedildi.

SALDIRI SİYASİ OLARAK DEĞERLENDİRİLİYOR

İçişleri Bakanı Matus Sutaj Estok da Fico'ya suikast girişiminde bulunan saldırganın 5 el ateş ettiğini belirterek, menfur olayın her boyutunun aydınlatılması için ellerinden geleni yaptıklarını söyledi. Estok, saldırganın bu eylemi cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra gerçekleştirmeye karar verdiğini belirterek, “ön bilgilere göre saldırının siyasi amaçlı olduğu açıkça görülüyor.”

AA-20240515-34575609-34575602-SLOVAKIA_BASBAKANI_ROBERT_FICO_SILAHLI_SALDIRADI_YARANDI

ÖNEMLİ GÖRÜŞLER VE FICO'NUN KARİYERİ

Fico, Sosyal Demokrat Parti'nin (SMER) başkanı olarak 30 Eylül 2023'te yapılan parlamento seçimlerini kazanarak ülkede üçüncü kez başbakan oldu.

Göreve gelir gelmez ülkesinin Ukrayna'ya yardımını kesen Fico, Rusya'ya yakın siyasi yaklaşımı nedeniyle Avrupa Birliği (AB) içinde eleştiriliyor.

Ukrayna'da silah yardımıyla çözüm bulmanın mümkün olmayacağını iddia eden Fico, kendisini Ukrayna'da barıştan yana ilan ediyor.

Siyasi hayatına 1990 yılında dönemin Demokratik Sol Parti'sinde başlayan Fico, 1992 yılında ilk kez milletvekili seçilerek parlamentoya girdi. 1999 yılında bu partiden ayrılan Fico, aynı yıl SMER'i kurdu.

Fico, SMER başkanı olarak girdiği Haziran 2006'daki erken seçimleri kazandı ve 4 yıl başbakanlık yaptı.

SMER, ülkedeki 2010 seçimlerinde oylarını artırmasına rağmen Fico, 2010-2012 yılları arasında başbakan yardımcısı olarak görev yaptı.

2012 yılında tekrar başbakan olan Fico, 2018 yılına kadar bu görevi sürdürdü. Genç gazeteci Jan Kuciak ve kız arkadaşının Slovakya'da öldürülmesinin ardından artan baskılar nedeniyle Fico, Mart 2018'de görevinden istifa etmek zorunda kaldı. (AA-IHA)

Bu içerik Metin Yamaner tarafından yayınlanmıştır.

Mynet Youtube
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Bir ilde günün gündemi haline geldi!  Başsavcı avukatı dışarı çıkardı: Bir ilde günün gündemi haline geldi! Başsavcı, avukatı zorla dışarı çıkardı: “Ben başsavcıyım, bu tuvaleti kullanmanıza izin vermiyorum.”
Uyuşturucu satıcısından şok eden sözler! Uyuşturucu satıcısından şok eden sözler! “Kendimi feda edeceğim…”
Rekabet Kurulu'ndan Google'a karar!  Günlük cezalar uygulanacakRekabet Kurulu'ndan Google'a karar! Günlük cezalar uygulanacak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir