Rusya, Ukrayna'nın doğu sınırındaki Vovchansk şehrini bombalıyor

Ukrayna ile Rusya sınırında yer alan Vovchansk, Moskova'nın son dönemdeki askeri operasyonlarının odak noktası haline geldi.

REKLAM

Rusya, doğu Ukrayna'ya yönelik yeni büyük taarruzu kapsamında sınır kasabası Vovchansk'ı yoğun hava ve füze saldırılarıyla hedef alıyor.

Son saldırılar, Ukrayna'nın savunma hatlarını ve enerji altyapısını tehdit eden çatışmada yeni ve önemli bir aşamaya işaret ediyor.

Rusya sınırında yer alan Vovchansk, son dönemde Rus askeri operasyonlarının odak noktası haline geldi. Rusya, Ukrayna'nın kuzeydoğusunda kontrolü ele geçirip kendine yer edinmeyi hedeflerken, bu bölgenin stratejik önemine dikkat çekiliyor.

Mart ayından bu yana enerji altyapısına ve yerleşim yerlerine yönelik saldırılarla güçlenen Rus kuvvetleri, bu kara saldırısına hazırlık çalışmalarını hızlandırdı. Askeri analistler bunun mevcut saldırıya hazırlık olduğunu öne sürüyor.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenskiy, Batılı müttefiklere, Ukrayna'nın savunma çabalarını desteklemek için vaat edilen silahların teslimatını hızlandırmaları çağrısında bulundu.

Son gerginlik, Vovchansk'ta kalan sakinlerin polis ve gönüllüler tarafından tahliye edilmesine yol açtı. Haberde yalnızca Cuma günü 900 kişinin tahliye edildiği belirtilerek durumun aciliyeti ve ciddiyeti vurgulanıyor.

Bu arada Rusya'nın işgal ettiği Donetsk kentinde, Moskova tarafından atanan yetkililerin Ukrayna saldırıları sonrasında ölü ve yaralılar bildirmesi bölgede gerilimi daha da artırdı.

Rus kuvvetleri kuzeydoğu Ukrayna'daki birçok köyü ele geçirerek toprak kazanımları elde ettiğini iddia etti. Ancak Ukraynalı yetkililer bu iddiaları doğrulamadı.

Korku ve belirsizlik

Son saldırılar sivillerin kitlesel olarak yerinden edilmesiyle sonuçlandı; çatışma bölgesine yakın yerleşim yerlerinde yaşayan 1.700'den fazla kişi evlerini terk etti. Rusya hava saldırıları ve roket atışlarıyla nüfusun yoğun olduğu bölgeleri hedef almaya devam ederken durum tehlikeli olmaya devam ediyor.

Vovchansk'te binaların çöktüğü, yangınların devam ettiği, şehrin duman ve enkazla kaplandığı korkunç manzaralar yaşanıyor. Rus hava saldırıları şehri harabeye çevirerek yerel halk arasında yaygın korku ve belirsizliğe yol açtı.

Başkan Zelenskiy hükümeti, Rus kuvvetlerinin ilerleyişini püskürtmek için Kharkiv bölgesine takviye kuvvet gönderiyor.

Rusya'nın potansiyel olarak sınır boyunca bir “tampon bölge” yaratılmasına kadar uzanan planlarıyla, çatışmanın daha geniş sonuçları giderek daha açık hale geliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir