Roma imparatoru Trajan'ın naaşının yakıldığı antik kent: Selinunte – Son Dakika Hayat Haberleri

Roma imparatorluğuEn güçlü ve etkili imparatorlardan biri Trajan, İmparatorluğu döneminde pek çok başarıya imza atarak Roma'yı en geniş sınırlarına kadar taşıdı. Ancak hikayesi sadece zaferlerle dolu savaş alanlarında değil, hayata huzur içinde veda ettiği ve son yolculuğuna geri gönderildiği Selinunte'de de derin izler bıraktı.

Selinunte'nin tarihi ve önemi

Selinus, günümüzde Antalya'nın Gazipaşa ilçesi sınırları içerisinde yer alan bir antik kenttir. M.Ö. 2. yüzyılda kurulan bu kent, Roma döneminde stratejik bir liman olarak önemli bir rol oynamıştır. Trajan döneminde Selinunte, Roma'nın Anadolu'daki gücünü pekiştiren önemli bir merkez haline geldi.

Trajan'ın son günleri

Roma imparatoru Trajan, Daçya seferinden dönerken hastalandı ve Selinunte'de konaklamak zorunda kaldı. Burada sağlık durumu hızla kötüleşen imparator 117 yılında Selinunte'de öldü. Trajan'ın ölüm haberi Roma İmparatorluğu'nda büyük üzüntü yarattı ve birçok yerde anısına anıtlar dikildi.

Cenaze töreni ve sonrası

Trajan'ın ölümünden sonra cenazesi büyük bir titizlikle hazırlandı ve Selinunte'de görkemli bir törenle yakıldı. Cenazesinin yakıldığı yer tarih boyunca önemini korumuş ve bu olayla Selinunte, Roma tarihine adını yazdırmıştır. Trajan'ın külleri daha sonra Roma'ya getirildi ve Trajan Forumu'ndaki mozolesine yerleştirildi.

Selinunte'nin arkeolojik önemi

Bugün Selinunte önemli bir kazı ve arkeolojik araştırma merkezidir. Antik kalıntılar arasında Trajan'ın naaşının yakıldığı alan ve o döneme ait yapılar dikkat çekiyor. Tarih meraklıları ve arkeologlar bu antik kentte yaptıkları kazılarla Roma dönemine dair yeni bilgiler edinmeye devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir