Profesör. Dr. Naci Görür deprem komitesine konuştu: “Eninde sonunda bu bölge depremle sınanacak” – Son Dakika Türkiye Haberleri

Manisa Genç İşadamları Derneği (MAGİAD) tarafından Manisa Lale Salonu Kültür Merkezi'nde düzenlendi “Manisa depreme hazır mı?” Panele katılan Görür, Manisa'daki fay hatlarının dağ kenarlarına, yamaçlara ve ova içlerine doğru uzandığına dikkat çekerek, şehrin horst ve graben arazi özelliklerine sahip olduğunu söyledi.

Manisa'nın “almak” Görür, olarak tanımlanan çöküntü alanı üzerine inşa edildiğini vurguladı. “Manisa aktif fay hatları üzerine kurulmuş. Bu aktif faylar 7 ve üzeri büyüklükte deprem üretme potansiyeline sahip. Tektonik bir yapıda yaşıyorsunuz ve bu tektonik yapıda depremler mutlaka olur. Bugün olmazsa olur. yarın olmazsa ertesi gün olur. O halde uyanıp burada deprem yapmamız lazım. dedi.

“DİRENÇLİ OLABİLİR Mİ?”

Görür, tarihten ders alınarak depremin ciddiye alınması gerektiğini vurgulayarak, şöyle konuştu: “Sizler Manisa'nın sahipleri, yaşayanları, buranın sahiplerisiniz. İradenizi kullanın, malınızı koruyun. Asla siyasete boyun eğmeyin. Ama kim gelirse gelsin.” Manisa'yı dayanıklı bir şehir haline getirelim.” “Manisa'yı depreme dayanıklı hale getirmek mümkün mü? Elbette Manisa depreme dayanıklı bir şehir olursa güçlü bir depremden minimum düzeyde etkilenir” dedi.

Depremin önlenemeyeceğini ancak etkilerinin azaltılabileceğini vurgulayan Görür, şöyle konuştu: “Deprem dünyanın kalp atışıdır. Deprem olmazsa dünya ölür. Deprem dünyanın yaşadığını kanıtlar. Ama biz oturursak… Depremin kollarına alır ve gerekli önlemleri almazsak bizi öldürür Soru açık. Dayanıklı bir Manisa için, dayanıklı şehirler için bölgeyi “Çok iyi bilmeliyiz, topoğrafyasını bilmeliyiz, bilmeliyiz. jeolojisi ve arazisi” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir