Oruç süresini kısaltmak için sahurunuzu mümkün olduğu kadar geç yapın.

genişletmek

KAYNAKİHA

Endokrinoloji ve Metabolik Hastalıklar Uzmanı Dr. Leyla Batmaz, diyabetin sıklığı her geçen gün artan bir halk sağlığı sorunu olduğunu söyledi. Diyabet tedavisinde tıbbi bakımın yanı sıra sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz ile sağlıklı bir yaşam tarzının da önemli olduğunu vurgulayan Batmaz, şöyle konuştu: “Ramazan ayında insanların beslenme düzeni, uyku düzeni ve günlük ritimleri değişiyor. Oruç tutarken aç kalmak zorunda kalıyorlar ve “Sahur ve Pek çok besin öğesini bünyesinde barındıran iftar yemekleri dikkat çekiyor. Bireyler özellikle iftarda oruç açarken normalden daha büyük porsiyonlar tüketme eğilimindedir. Bu da hastalarda şeker seviyesinin artmasına neden oluyor” dedi.

“Hastanın oruç tutmasının uygun olup olmadığını değerlendirmemiz gerekiyor.”

Uzmanlar, şeker hastalarının oruç sırasında kan şekerinin ani düşmesi, kan şekerinin yükselmesi, şeker koması, tansiyon düşüklüğü, vücutta sıvı kaybı ve pıhtılaşma bozuklukları gibi risklerle karşı karşıya kalabileceğini söylüyor. Dr Batmaz, bu risklerin azaltılması için şeker hastalarının doktor kontrolünde olması ve tedavilerinin düzenlenmesi gerektiğini söyledi. Batmaz, “Hastanın oruç tutmasının uygun olup olmadığı değerlendirilmeli ve risk grubu belirlenmelidir. Düşük ve orta riskli hastalar, risklerin anlatıldığı ve tedaviye yönelik düzenlemelerin yapıldığı dikkatli bir takiple oruç tutabilirler.”

“Hastanın günde en az 3 kez kan şekerini ölçmesi gerekiyor.”

Sağlıklı ve dengeli beslenmeyle oluşabilecek olumsuzlukların önüne geçilebileceğini belirten Batmaz, oruçta beslenmede dikkat edilmesi gereken hususların diğer zamanlardan farklı olmadığının altını çizerek, şöyle konuştu: “Günlük kalorinin yaklaşık yüzde 40-50'si karbonhidratlardan geliyor. Yüzde 30-35'i yağdan, yüzde 20'si yağdan, yüzde 20'si de günlük kaloriden.” “Yüzde 30'u proteinlerden gelmeli. Günlük kalorinin öğünlere bölündüğünde yüzde 30-40'ı sahura, yüzde 40-50'si iftara, yüzde 20-30'u da iftardan sonra ara öğünlere ve meyveli öğünlere ayrılmalıdır.” .

Açlık süresini azaltmak için sahurun ​​mümkün olduğu kadar geç saatte yenilmesini öneren Batmaz, şöyle konuştu:

“İftar ve sahurda sıvı ihtiyacı için yeterli su, ayran, süt, maden suyu ve şekersiz komposto tüketilmeli. Hasta gün içinde en az 3 kez kan şekeri ölçümü yapmalı. Egzersiz Yoğun fiziksel aktivite ve spor yapılmamalıdır. Hipoglisemi riskinin artmaması için.Diyabet hastası oruç tutuyorsa yakın çevresinden birisinin oruç tuttuğunu bilmesi gerekir.Hipoglisemi durumunda hastanın yanında mutlaka şeker, meyve suyu, kuru üzüm veya şekerli gıdalar bulunmalıdır. “

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir