Nilüfer'de “Orhan Taylan Sokak Direnişinin Hatırası” Sergisi – KÜLTÜR SANAT

Nilüfer Belediyesi, “Orhan Taylan Caddesi'nin Direniş Hafızası” sergisinde geçen yıl vefat eden ressam Orhan Taylan'ın eserlerini sanatseverlerle buluşturuyor. Orhan Taylan'ın toplumsal muhalefetin doğrudan içinde yer aldığı iki dönemini bir araya getiren serginin açılışına Nilüfer Belediye Başkanı Şadi Özdemir ve Bursa Büyükşehir Belediyesi katıldı. Başkan Mustafa Bozbey'in katılımıyla gerçekleşti.
1 Mayıs İşçi Bayramı yaklaşırken Nilüfer Belediyesi yol direnişiyle ilgili özel bir sergiye ev sahipliği yapıyor. Geçen yıl vefat eden ikonik 1 Mayıs kutlama posterlerinin yaratıcısı Orhan Taylan'ın anısına hazırlanan “Orhan Taylan Caddesi'nin Direniş Hafızası” başlıklı sergi, Nilüfer'de iki ayrı odada ziyarete açıldı. Sergi, Nilüfer Belediye Başkanı Şadi Özdemir ile Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Orhan Taylan'ın eşi Melek Taylan Ulagay ve oğlu Ferhat Taylan ile birlikte açıldı.
Çok sayıda davetlinin katıldığı serginin açılışında konuşan Nilüfer Belediye Başkanı Şadi Özdemir, çok anlamlı bir sergiye ev sahipliği yaptıklarını belirterek, şunları söyledi: “Orhan Taylan'ın güzel ve anlamlı eserlerine ev sahipliği yapmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Nilüfer Belediyesi sanata ve sanatçıya her zaman destek olmuştur. Bu anlayış bundan sonra da devam edecek. Ailesine ve bu eserlerin bize ulaştırılmasında emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Nilüfer'in Bursa'ya çok anlamlı bir sergi kazandırdığına dikkat çekerek, şunları söyledi: “Orhan Taylan'ın Gezi olaylarında sokak direnişini sanata dönüştürmesi inanılmaz değerli. Bu çalışmalara destek veren ailesine teşekkür ediyorum. Bu serginin önemi büyüktür. Mücadelenin anlatılması için bu çalışmaların sonraki yıllara taşınması gerekmektedir. Sanatı korumak herkesin sorumluluğundadır. Kültür ve sanat aydınlanmamıza yol açacaktır. Nilüfer'deki sanat koruma anlayışı Bursa genelinde devam edecek. “Bursa bir sanat şehri olmalı” dedi.
Serginin açılışında duygularını dile getiren Orhan Taylan'ın oğlu Ferhat Taylan, emeği geçenlere teşekkür ederek, şunları söyledi: “Babam burada olsaydı çok sevinirdi. 10 yıl önce gerçekleştirdiği eserleri sergilenirse çok mutlu olurdu. Halkın önünde sergilenen “Emeklerinin desteklenmesi bizi aile olarak çok mutlu etti” dedi.
Orhan Taylan'ın çoğu 2013 yılında yaptığı Gezi resimleri ile DİSK'te çalıştığı döneme ait poster, fotoğraf, çizim ve yazıların bir araya getirildiği sergi, DİSK ve arşivlerinden bir seçkiyi ailesiyle birlikte Bursa'ya da getiriyor. Arşiv. Sergi, 28 Temmuz'a kadar Nâzım Hikmet Kültür Evi ve Meteor I Balat Kültür Evi'nde ziyarete açık kalacak.
Kaynak: (guzelhaber.net) Güzel Haber Masası

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir