Koalisyon ilk kez Güney Afrika seçimlerinde sandık başına çıktı

Oyların yüzde 61'inin sayıldığı Güney Afrika'da hiçbir parti ülkeyi yönetmek için gereken çoğunluğa ulaşamadı. Ülke yönetiminde koalisyon hükümetinin oluşması kesin kabul ediliyor.

REKLAM

Güney Afrika Cumhuriyeti'nde gerçekleştirilen Ulusal Meclis seçimlerinin ön sonuçlarına göre, 30 yıldır iktidarda olan Afrika Ulusal Kongresi (ANC) ilk kez oy çoğunluğunu elde edemedi.

Seçim sonrasında oyların yüzde 61'inin sayıldığı Güney Afrika'da son verilere göre hiçbir parti ülkeyi yönetmek için gereken çoğunluğa ulaşamadı. Ülke yönetiminde bir koalisyon hükümetinin oluşması kesin görülüyor.

Şu ana kadar yapılan anket sonuçlarına göre ANC oyların yüzde 41,9'unu, Demokratik İttifak (DA) yüzde 23'ünü, eski başkan Jacob Zuma'nın Milletin Mızrağı (MK) partisi yüzde 11,7 ve Ekonomik Özgürlük Savaşçıları yüzde 11,7 oy aldı. Sol parti EFF'nin Özgürlük Savaşçıları (Ekonomik Özgürlük Savaşçıları) oyların yaklaşık %10'unu aldı.

2019'daki son seçimlerde ANC oyların %57,5'ini aldı.

Resmi sonuçların 2 Haziran'da açıklanması bekleniyor.

Ekonomik kriz hükümetin sonunu getirdi

Güney Afrika'da beyaz azınlık yönetimini sona erdiren 1994 seçimlerinden bu yana tüm seçimleri kazanan ANC, son on yılda ülkede ekonomik durgunluğun, işsizliğin ve yoksulluğun artmasını ve altyapının çökmesini engelleyemedi. sık elektrik kesintileri.

Seçimlerin ardından Millet Meclisi milletvekilleri ve Eyalet Yasama Meclisi üyeleri 5 yıl süreyle görev yapacak.

Ülkenin 9 eyaletinde 400 milletvekili, parlamento alt meclisi ve yasama meclisi üyelerinin seçileceği 2024 genel seçimleri, ülkenin 30 yıllık demokrasi tarihindeki yedinci genel seçimdir.

Güney Afrika Seçim Komisyonu'nun (IEC) verilerine göre 14 bin 889 aday, Ulusal Meclis'te 400, eyalet meclislerinde ise toplam 430 sandalye için yarıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir