Kırmızı etin besin değeri: Kırmızı et kaç kalori?

genişletmek

Bu bakımdan genel hatlarıyla ele alındığında 100 gram kırmızı etin 150 kcal içerdiği söylenebilir. Tabii bu da az yağlı kırmızı et olarak öne çıkıyor. Tam yağların ise 100 gramı 220 kcal içerir.

Kırmızı etin besin değeri: Kırmızı et kaç kalori?

Kırmızı et birçok farklı hayvan türünden gelir. Her birinin yağ içeriği ve diğer kaynakları miktar olarak değişebilir. Ancak bu konuda yağsız ve bütün kırmızı etler dikkate alınır. Genel anlamda yağsız etin 100 gramı 150 kcal sağlar. Bunun yerine bütün kırmızı eti ele alırsak 100 gramı 220 kcal sağlar.

Bu genellikle dana etinden alınan miktardır. Her ne kadar birbirlerine az çok benzeseler de kuzu eti de bu miktarı oluşturmaktadır. Bu hem diyet yapanlar hem de sağlıklı beslenmek isteyenler için büyük önem taşıyor.

Kırmızı etin besin değerleri nelerdir?

Kırmızı etin besin değerleri özellikle protein ve yağlar açısından büyük önem taşıyor. Bu bakımdan 100 gram yağsız kırmızı ette 20 gram protein bulunmaktadır. Aynı şekilde 8 gram yağ olduğu da söylenebilir. Öte yandan bütün kırmızı etin 23 gram protein içerdiği söylenebilir.

Bununla birlikte yaklaşık 11 gram yağ da içerir. Ayrıca birçok mineral içerisinde B12 vitamini ve D vitamininin önemli yer tuttuğunu da söylemek gerekir. Sağlıklı bir yaşam sürebilmek için dengeli ve düzenli tüketilmesi gereken önemli besin kaynaklarından biridir.

Kırmızı etin faydaları nelerdir?

Kreatin, B12 ve B6 vitaminlerinin yanı sıra D vitamini de içeren kırmızı et büyük önem taşıyor. Düşük enerji seviyeleri için önemli faydalar sağlasa da özellikle protein açısından kasları güçlendirmenizi sağlıyor. Bu nedenle sporcuların kilo kontrolünde ve kas yapımında önemli bir yer tutar. Öte yandan çinko kaynağı olmasının yanı sıra kemik, eklem, saç, tırnak gibi birçok yapıyı güçlendirme özelliğine de sahiptir. Kalp damar hastalıklarına ve birçok rahatsızlığa faydalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir