Kıbrıs Cumhurbaşkanı Kristodulides Suriyeli mülteciler konusunu görüşmek üzere Lübnan'da

Yunan yönetimi, İsrail-Lübnan sınırında gerilimi artıran İsrail ile Hamas arasındaki savaşın, Lübnan'ın karasularını denetleme ve göçmen gemilerinin ayrılmasını önleme çabalarını zayıflattığını söylüyor.

REKLAM

Lübnan Başbakanı Najib Mikati ve Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nikos Christodulides, Beyrut'ta yasadışı göçle mücadeleyi görüştü.

Kıbrıs, Lübnanlı yetkililerden göçmen taşıyan teknelerin Lübnan kıyılarından çıkmasını engellemesini istiyor.

Kıbrıs, son haftalarda Suriyelilerin gelişlerinde artış olduğunu bildirdi.

Yunan yönetimi, İsrail-Lübnan sınırında gerilimi artıran İsrail ile Hamas arasındaki savaşın, Lübnan'ın karasularını denetleme ve göçmen gemilerinin ayrılmasını engelleme çabalarını zayıflattığını savunuyor.

Lübnanlı yetkililere göre ülke, 800.000'i Birleşmiş Milletler'e kayıtlı olmak üzere yaklaşık iki milyon Suriyeli mülteciye ev sahipliği yapıyor. Ülke, dünyada kişi başına en yüksek göçmen oranına sahip ülke.

Ancak ülkenin derin ekonomik krizi, ülkeyi Avrupa'ya ulaşmayı ümit eden mülteciler için önemli bir çıkış noktası haline getirdi.

Kıbrıs hükümeti sözcüsü Konstantinos Letimbiotis tarafından yapılan açıklamada, Mikati ile Kristodulides arasında “son derece yapıcı bir görüşmenin gerçekleştiği” ve bu toplantıda “Avrupa Komisyonu'nun önemli desteğiyle iki ülke arasında işbirliği konusunda anlaşmaya varıldığı” belirtildi. .'

Anlaşmanın veya yardımın ayrıntılarına yer verilmedi.

Kıbrıs, Lübnan kıyılarına ve komşu Suriye'ye 200 kilometreden daha az mesafede bulunan Avrupa Birliği'nin en doğudaki üyesidir.

Lübnan başbakanlığından yapılan açıklamada Mikati ve Kristodulides'in “Suriye'deki yerinden edilme krizine kapsamlı ve sürdürülebilir bir çözüm bulmanın önemini” vurguladıkları belirtildi.

Mikati yaptığı açıklamada, şunları kaydetti: “Lübnan ordusu ve güvenlik güçleri yasadışı göçü durdurmak için elinden geleni yapıyor. Ancak bu göçmenler Suriye'deki güvenli bölgelere dönmeden veya üçüncü ülkelerde ikamet garantisi olmadan bu sağlanamaz. “

Beyrut ile birkaç yıldır düzensiz göçmenlerin ülkelerine geri gönderilmesi konusunda anlaşmaya varan Lefkoşa, geçtiğimiz hafta Brüksel'e, Lübnan'ı göçmen teknelerinin Kıbrıs'a gitmesini durdurmaya zorlama çağrısında bulunarak, akışın devam etmesi halinde AB yardımının kesilmesi gerektiğini öne sürdü.

Christodulides aynı zamanda AB'yi, Suriye'nin on yılı aşkın süredir devam eden iç savaşın harap ettiği bazı bölgelerini, mültecilerin yasal olarak geri gönderilebileceği güvenli yerler olarak ilan etmeye zorluyor.

Mikati, AB ve uluslararası topluma “Suriye'nin güvenliğine ilişkin yeni adımlar atmaya ve politikalarını yeniden gözden geçirmeye” çağrıda bulunurken, “mülteci krizinin temel nedenlerine yönelik çabaların da artırılması gerektiğini” kaydetti.

Christodulides, Mikati ile görüştü çünkü Lübnan'ın cumhurbaşkanlığı koltuğu uzun süredir devam eden siyasi çatışmalar nedeniyle boştu.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK), 4 Nisan itibarıyla bu yıl yaklaşık 2 bin 500 kişiyi taşıyan 40'tan fazla teknenin Kıbrıs'a yanaştığını ancak bunlardan hangisinin Lübnan'dan, hangisinin Suriye'den ayrıldığını tespit edemediğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir