Katar Başbakanı El Sani: İsrail'in Refah operasyonu Gazze'deki ateşkes görüşmelerini çıkmaza soktu

Katar Başbakanı El Sani, İsrail'in Refah'taki saldırılarının Tel Aviv ile Hamas arasındaki ateşkes müzakerelerini durdurduğunu söyledi. Öte yandan İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarında ölenlerin sayısı 35 bini aştı.

REKLAM

Katar Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman el Sani, İsrail'in Refah'a düzenlediği kara saldırıları nedeniyle Gazze'deki ateşkes görüşmelerinin çıkmaza girdiğini söyledi.

İsrail'in Gazze Şeridi'nin en güneyindeki Refah'ta başlattığı operasyonlar, Mısır sınırından gelen yardımların ana geçiş noktasının kapatılmasına neden oldu.

İnsani yardım kuruluşları, kara operasyonunun kuşatılmış Gazze'de zaten vahim olan durumu daha da kötüleştireceği konusunda uyarıyor.

Doha'da Katar Ekonomik Forumu'nun açılışında konuşan el-Thani, şunları söyledi: “Özellikle son birkaç haftada bir ivmelenme gördük ama ne yazık ki işler doğru yönde ilerlemedi. Şimdi neredeyse durma noktasına geldik. Elbette Refah'ta yaşananlar bizi daha da geriye götürdü.” ” dedi.

Al Thani, Katar'ın Tel Aviv ile Hamas arasındaki durumu çözmek için yoğun çaba göstermeye devam edeceğini de vurguladı.

İsrail'in bugün 221'inci gününe giren Gazze saldırılarında Katar, Mısır ile birlikte iki taraf arasında arabuluculuk yapmıştı.

Katar Başbakanı El Tani, “Arabulucu olarak istismar edilmek istemiyoruz. Rolümüzün arabuluculukla sınırlı olduğunu herkese açıkça ifade ettik. Yapacağımız ve yapmaya devam edeceğiz. Herkes buna odaklanmış durumda.” Mevcut arabuluculuk, savaşı durdurmak ve rehineleri kurtarmak.” dedi.

İki taraf arasındaki temel farkın rehinelerin serbest bırakılması ve savaşın bitmesi olduğunu belirten El Sani, şöyle konuştu: “Bir taraf savaşı bitirip sonra rehineler hakkında konuşmak istiyor. Diğer taraf ise rehineleri istiyor ve sonra da (yine) savaşı sürdürmek istiyor. Bu iki talep arasında “Çakışma olmadığı sürece bu bizi bir sonuca götürmez.”

Öte yandan Katar başbakanı, Gazze'ye yönelik net bir kurtarma planı olmadan savaş dursa bile orta vadede radikalleşme riskinin artacağı uyarısında bulundu:

“Bütün bu görüntülerden sonra yeni bir radikalleşme dalgasının ortaya çıkmasından büyük endişe duyuyoruz. Dolayısıyla bölgenin güvenliği bizim için büyük önem taşıyor.”

Gazze'de ölü sayısı 35 bini aştı

Öte yandan İsrail ordusunun 7 Ekim 2023'ten bu yana Gazze'ye düzenlediği saldırılarda hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saatte 82 artarak 35 bin 173'e ulaştı.

Gazze Sağlık Bakanlığı verilerine göre İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarında 79 bin kişi yaralandı.

Öte yandan İsrail ordusunun Gazze Şeridi'nde son 10 günde gerçekleştirdiği saldırılarda 519 Filistinli hayatını kaybetti, 1.163 Filistinli de yaralandı.

Bakanlığın açıklamasında, enkaz altında ve yol kenarlarında halen binlerce ölünün olduğu ancak İsrail güçlerinin engellemesi nedeniyle sağlık ekipleri ve sivil koruma ekiplerinin cesetlere ulaşamadığı belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir