İstanbul Büyükşehir Şehir Tiyatroları, 11. Frankfurt Türk Tiyatro Festivali kapsamında “Sivrisinekler” adlı oyununu Frankfurt seyircisiyle buluşturdu – KÜLTÜR SANAT

Senaryosunu Lucy Kirkwood'un yazdığı, yönetmenliğini ise Ali Gökmen Altuğ'un üstlendiği gösteri, 24 Mayıs 2024 Cuma günü saat 19.00'da Gallus Tiyatrosu'nda sahnelendi.

Festivalin başkanlığını yapan Frankfurt Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Kamil Kellecioğlu, Gallus Tiyatrosu'ndaki gösterimin ardından yaptığı konuşmada, Frankfurt adına böyle bir eseri Avrupalı ​​izleyiciyle buluşturmaktan gurur duyduklarını belirterek, şunları söyledi: : “Bu festivali şehir tiyatrolarının ve Türk sanatının önemli isimlerinden Ayla Algan düzenledi.” Biz kendimizi buna adadık. Ayla Algan bizim için çok değerliydi ama benim için çok farklı bir insandı. O benim annemdi, kız kardeşimdi, öğretmenimdi, Frankfurt Tiyatrosu'nun her şeyiydi. “İstanbul Şehir Tiyatroları'nın 100. yılında festivalimizin galasında uzun yıllar çalıştığı Darülbedayi'yi beş gösteriyle buluşturarak bu akımı başlatan İBB Şehir Tiyatroları'na bu yılki Ayla Algan özel ödülünü takdim etmek istiyorum.” dedi.

Ayla Algan röportajla anıldı
“Sivrisinekler” adlı serginin sahnelenmesi öncesinde genel sanat yönetmeni Ayşegül İşsever'in konuk olduğu bir röportaj gerçekleştirildi.

Ayla Algan'ın anısının anıldığı röportajda moderatör şunları söyledi: “Tiyatro, sinema ve televizyon oyuncusu, aynı zamanda İstanbul büyükşehir tiyatrolarının genel sanat yönetmeni sevgili Ayşegül İşsever'e hoş geldiniz. Ayşegül Hanım yeniden burada olmak, festivale katılmak nasıl bir duygu? Soru üzerine:
Genel Sanat Yönetmeni Ayşegül İşsever: “Avrupa'nın göbeğinde, kilometrelerce uzaktaki Türk tiyatrosunda festival düzenlemek kolay değil. Desteklenmesi gereken bir şey. İstanbul Şehir Tiyatrosu olarak biz de bu güzelliğe destek veriyoruz. Ancak bu yılı bizim için özel kılan bir şey daha var. Ayla Algan'ın anısına 11. Frankfurt Tiyatro Festivali'ni düzenlediler. Teatro Comunale ailesi olarak bizi çok mutlu etti. Ayla Algan bizim emektar oyuncumuz, ablamız ve öğretmenimizdi. Çok özel bir kişilikti. Zamanından önce dünyaya geldi. Gerçekten vizyon sahibi, gençlerle çok iyi anlaşan, zamanın ve mekanın iletişim dilini yenileyen bir oyuncuydu. Bu yüzden kaybınızı bu kadar derinden hissediyoruz. Her şeyden önce iyi bir insandı.” Dedi.
Sivrisinekler
Alice, Higgs bozonunun varlığını kanıtlamak için Cenevre'de “Büyük Hadron Çarpıştırıcısı” projesi üzerinde çalışan bir bilim insanıdır. Kendisi de bilim insanı olan kocasının, oğulları Luke küçükken ortadan kaybolması, hayatlarında bir kara delik haline gelmiştir. Dizinin başrollerinde Ayşin Atav, Yeliz Gerçek, Senan Kara, Özgür Dereli, Ahhan Şener, Pınar Demiral, Volkan Öztürk, Ümran İnceoğlu, Pınar Pamuk yer alıyor.
Kaynak: (guzelhaber.net) Güzel Haber Masası

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir