İran zenginleştirilmiş uranyum stokunu silah üretimine yakın seviyelere çıkardı

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA), İran'ın 2015 yılında imzalanan nükleer anlaşmada yaklaşık 300 kilogramla sınırlandırılan zenginleştirilmiş uranyum kapasitesini 6.201,3 kilograma çıkardığını bildirdi.

REKLAM

UAEA'nın İran'ın nükleer faaliyetlerine ilişkin her üç ayda bir konsey üyeleriyle paylaştığı raporda, ülkenin zenginleştirilmiş uranyum kapasitesine ilişkin veriler yer alıyor.

Raporda, İran'ın 2015 yılında imzalanan ve İran nükleer anlaşması olarak da bilinen Kapsamlı Ortak Eylem Planı'nda (JCPOA) belirlenen zenginleştirilmiş uranyum seviyesini aştığı belirtildi.

İran'ın zenginleştirilmiş uranyum stokunun, bir önceki 3 aylık rapora göre 675,8 kilogram artışla 11 Mayıs itibarıyla 6.201,3 kilograma çıktığı bildirildi.

Raporda, Tahran yönetiminin yüzde 60 saflıkta uranyum üretmeye devam ettiği, İran'ın 142 kilogram yüzde 60 saflıkta zenginleştirilmiş uranyum stoğuna sahip olduğu ve üretimini önceki döneme göre 20 kilogramdan fazla artırdığı vurgulanıyor. önceki rapor.

İran'ın zenginleştirilmiş uranyum stoku

İran, ABD'nin 6 yıl önce nükleer anlaşmadan çekilmesinin ardından nükleer faaliyetlerini hızlandırmaya devam ederken, 3 yılda 14 kattan fazla zenginleştirilmiş saf uranyum stokunu %60'a çıkardı.

İran ile Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) daimi üyeleri olan ABD, Rusya, Çin, İngiltere, Fransa ve Almanya (5+1) arasında, Tahran'ın nükleer faaliyetlerini düzenleyen ve denetleyen bir anlaşma 2015 yılında imzalanmıştı.

Ortak Kapsamlı Eylem Planı (JCPOA) adı verilen nükleer anlaşma, Tahran'ın uranyumu %3,67 oranında zenginleştirmeye devam etmesine ve maksimum 300 kilogram uranyumu elinde tutmasına olanak tanıyor.

Anlaşma, İran'ın uluslararası pazarda 300 kilogramdan fazla uranyum satmasına ve karşılığında doğal uranyum almasına olanak tanıyor. Anlaşmadan önce İran, uranyumu maksimum saflık oranı olan %20'ye kadar zenginleştiriyordu.

Washington, 8 Mayıs 2018'de eski Başkan Donald Trump döneminde tek taraflı olarak anlaşmadan çekilip İran'a yaptırımları yeniden uygulamaya koyduktan bir yıl sonra, anlaşmaya taraf olanların ardından anlaşmaya yönelik bazı taahhütlerini askıya almaya başladığını duyurdu. yaptırımlara karşı tedbir almamıştı.

Toplam zenginleştirilmiş uranyum stokları yaklaşık 2 kat arttı

Rapora göre İran'ın zenginleştirilmiş uranyum stoku toplam 6 bin 201 kilograma ulaştı. Bu rakam 2021 Eylül ayında 3 bin 241 kilogramdı. Bir önceki üç aylık raporda yaklaşık 5 bin 500 kilogram olduğu dikkate alındığında, İran'ın toplam uranyum stoklarının 3 yılda yaklaşık 3 kat, 3 yılda ise 675,8 kilogram arttığı görülmüştü. aylar.

UAEK'ya göre yüzde 60 oranında zenginleştirilmiş 42 kilogram uranyum, en az yüzde 90 saflıkta zenginleştirildiği takdirde 1 atom bombası üretme imkanı sunuyor.

İran nükleer anlaşması

Nükleer anlaşma, İran ile Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin P5+1 ülkeleri olarak adlandırılan daimi üyeleri ABD, Rusya, Çin, İngiltere ve Fransa, Almanya arasında yaklaşık 3 yıldır süren müzakerelerin ardından Temmuz 2015'te imzalandı. ve Avrupa Birliği.

2016 yılında yürürlüğe giren nükleer anlaşma, İran'ın uranyum zenginleştirmesini yüzde 3,67 ile sınırlandırıyor ve zenginleştirilmiş uranyum stokunu 300 kilogramda tutuyordu.

Anlaşmanın uygulanmasındaki sorunlar, ABD'nin 2018 yılında tek taraflı olarak anlaşmadan çekilip bu ülkeye karşı yaptırımları yeniden uygulamaya koymasıyla başladı.

Anlaşmanın sürdürülmesi için girişimlerde bulunulmasına rağmen herhangi bir ilerleme kaydedilmedi ve İran, 2019 yılında düşük zenginleştirilmiş uranyum stokunu artırmaya başladı.

Özellikle 2020 yılında İranlı general Kasım Süleymani'nin öldürülmesinin ardından Tahran yönetimi, anlaşmada belirlenen sınırlara uymayacağını, alınan tedbirleri UAEA'ya bildireceğini açıklamıştı.

Bu süreçte İran, anlaşmaya göre 3,67 ile sınırlı olan zenginleştirme oranını %60'a çıkarırken, uranyum zenginleştirmesinde kullanılan basit santrifüjleri son derece gelişmiş modern santrifüjlerle değiştirerek zenginleştirme seviyesini artırmış ve kapasitesini artırmıştır. .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir