Harry Potter kitabının ilk baskısı 53 bin euroya satıldı

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

JK Rowling serisinin bazı hatalar içeren ilk kitabı ve James Bond casus serisinin ilk romanı olan ve yazar Ian Fleming'in yazdığı “Casino Royale” kitabının bir kopyasıyla birlikte satıldı.

REKLAM

Nadir bulunan ilk basım Harry Potter kitabı açık artırmada yaklaşık 53 bin avroya satıldı.

“Harry Potter ve Felsefe Taşı” romanı Edinburgh'daki Lyon ve Turnbull müzayede evinde açık artırmada satıldı.

JK Rowling'in kitabının 1997'de basılan ilk 500 kopyadan biri olan bu baskısı; Popülerliği konusundaki belirsizlik nedeniyle yayıncılar tarafından küçük miktarlarda üretildi.

Bazı benzersiz hatalar nedeniyle kitabın 40.000 £ ile 60.000 £ arasında satıldığı tahmin ediliyor. Nihayetinde 45.201 pounda (53.500 euro) satılan kitabın kapağının alt kısmında 'Filozofun' yazım hatası yer alıyor. Ayrıca 53. sayfada ekipman listesinde iki kez “1 wand” yazıyor.

Satışa sunulan baskının, önceki sahibi tarafından yirmi yıl önce Londra'da Kensington Church Caddesi'ndeki Adrian Harrington'ın dükkanından satın alındığı iddia edildi.

Kitaplar ve El Yazmaları Direktörü Cathy Marsden şunları söyledi: “Harry Potter ve Felsefe Taşı'nın ilk baskısı, her durumda bulunabilecek son derece nadir bir kitaptır ve bu kadar mükemmel durumdaki bir kitap, Harry'nin tacı Potter'ın mücevheri olarak adlandırılabilir.” Çömlekçi koleksiyoncusu.”

Marsden, “Yazım sürecinin çoğunun Edinburgh'da gerçekleştiği göz önüne alındığında, Harry Potter tarihinin bu erken ve önemli parçasının başkentte satılması yerinde bir karar” diye ekledi.

Amerikalı bir koleksiyoncunun yazdığı ilk kitabın yanı sıra, “Harry Potter ve Sırlar Odası”nın 1998 tarihli ilk baskısı ve içinde bir not içeren “Harry Potter ve Felsefe Taşı”nın 1998 tarihli ilk baskısı 7.560 pounda (8.900 euro) satıldı. önceki sahibinin Rowling'ine. 1997 tarihli ilk baskıda da yer aldı.

Diğer yüksek değerli eşyalar arasında James Bond casus serisinin ilk romanının bir kopyası da yer alıyor.“Kumarhane RoyaleAyrıca “.” kitabının yazarı Ian Fleming tarafından yazılan bir notun da bulunduğu bir kopya da bulunmaktadır.

Fleming'in notunun, Bond'a çok benzeyen, madalyalı bir subay olan Kemsley Gazetesi'ndeki gece editörü Ion Smeaton Munro'ya (ISM) gönderildiği bildirildi.

Yazıtta şunlar yazıyor: “Ian Fleming'in nöbetlere olan sadakati sayesinde, bu olağanüstü eserin yazarını Nisan 1953'te serbest bırakan ISM'ye.”

Değeri 30 bin ile 50 bin lira arasında değişen bu kitap, 38 bin 951 liraya (yaklaşık 46 bin 100 euro) satıldı.

Açık artırmada Winnie the Pooh'un AA Milne adlı 1924 tarihli “Biz Çok Gençken” kitabının ilk baskısı da 15 bin 120 liraya (17 bin 900 euro) satıldı.

Satışın ardından Marsden, “günümüz pazarında modern ilk baskıların gücünü gösterdiğini” söylediği sonuçlardan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

“Ian Fleming ve JK Rowling gibi edebiyat devlerinin eserleri müzayedelerde oldukça popüler olmaya devam ediyor ve bu kitapların yeni evlerinde çok beğenilip değerleneceğini umuyorum.”

Ek kaynaklar • PA – Lyon ve Turnbull

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir