Güneş gözlüğü olmadan dışarı çıkmayın! Görme kaybına bile yol açabilir… Uzmanlar uyardı

Hava sıcaklıkları arttıkça uzmanlar güneş ışığının etkilerine karşı uyarılarını yineliyor. Dr. Öğretim Üyesi Semih Çakmak ve op. Güneşin gözler üzerindeki etkileri hakkında bilgi veren Dr. Serdar Marol, güneş gözlüğü takmanın önemine değindi. Uzmanlar, halk arasında göz eti veya kuş kanadı olarak bilinen pterjiumun aşırı güneşe maruz kalmayla ilişkili olduğunu belirterek vatandaşları uyardı.

“GÖZ BALIĞI GÜNEŞE YÜKSEK MARUZ KALMA DURUMUNDA DAHA ÇOK GÖRÜLÜYOR”

Göz doktoru Op. güneşe doğrudan bakılmaması gerektiğini belirtiyor. Semih Çakmak, şunları söyledi: “Işığa doğrudan baktığımızda güneş, güneş ışığı ve parlak ışık gözbebeğimizin merkezinden göz damarlarına kadar gelir. Bu durumda uzun süre güneşe baktıktan sonra göz damarlarında yani retina tabakasında, güneş tutulmalarında da gördüğümüz, geri dönüşü olmayan bazı problemlerin oluştuğunu görüyoruz. Pterjium dediğimiz durum güneşe aşırı maruz kalma durumunda daha sık görülür. Güneş altında çalışan kişilerde en sık pterjium, kuş gözü hastalığı veya göz kapağı hastalığı denilen hastalığı görüyoruz. Herhangi bir hastalığı veya göz hassasiyeti olan herkese güneş gözlüklerini şiddetle tavsiye ediyoruz. Güneşin yoğun ultraviyole ışınlarına maruz kalmamak için herkesin güneşte güneş gözlüğü kullanmasını şiddetle tavsiye ediyoruz. Öncelikle ultraviyole korumalı ve en koruyucu özelliklere sahip güneş gözlüklerini şiddetle tavsiye ediyoruz. Özellikle alerjisi olan çocuklar için güneş gözlüğü küçük yaşta düşünülebilir. “Buradaki ailelere tavsiyem bu olabilir” dedi.

“GÜNEŞ, GÖZLERİMİZDE ÇOK CİDDİ SORUN YARATMA POTANSİYELİ VAR”

Göz doktoru Op. Dr. Serdar Marol, şunları söyledi: “Güneş vücudumuzun her noktasına hem termal hem de ultraviyole olarak ciddi zararlar verebiliyor. Etkilerinden biri de pterjiyum adı verilen hastalığın oluşmasına neden olması veya mevcut hastalığın artmasına neden olmasıdır. Güneşin hem ısısı hem de ultraviyole etkileri gözlerimizde katarakt oluşumunu hızlandırır ve yaşımızı ilerletebilir. Özellikle güneş tutulması günlerinde ne yazık ki çok sık gördüğümüz, kalıcı sorunlara neden olan makula yakıcı etkisi vardır. Güneş tutulmasına doğrudan bakmak isteyen hastaların gözlerinde yanıklar yaşanabiliyor. Ne yazık ki, diğer birçok etki geri dönüşümlü olsa da, bu etki kalıcı değildir ve kalıcı hasara neden olabilir. Gözümüzde kuş kanadı oluşmuşsa bu ameliyatla onu eski haline getirmek ve kataraktı düzeltmek mümkündür. Bunların yanı sıra güneş alerjik reaksiyonlarımızı tetikleyerek araç kullanmamızı zorlaştırıyor. Bu nedenle güneş gözlerimizde ciddi sorunlara neden olabilir. Güneşin ultraviyole etkisi de yansıma yoluyla ortaya çıkar. Güneşe direkt bakmasanız bile gün içerisinde gözlerinize ulaşmasa bile yansıtıcı ortamlardan gözlerinize doğrudan etki etmektedir. Göz rengimiz açıksa göz bebeklerimiz büyüktür. Dolayısıyla güneşe maruz kalma oranımız artıyor. “Aynı şekilde açık tenliysek güneşin etkisini ve vücudumuzda yarattığı etkiyi daha fazla hissederiz” dedi.

“GÖZLÜK AKSESUAR DEĞİL İHTİYAÇTIR”

Güneş gözlüğünün göz sağlığı açısından önemli bir ihtiyaç olduğunu belirten Op. Dr Marol, şunları söyledi: “Güneş gözlüğü camlarının ultraviyole engelleme oranı ne kadar yüksek olursa, bizi güneşin zararlı etkilerinden o kadar kolay korur. İkinci olarak yapısı ve çerçeve şekli kaşlarımızın üstündeki kenarları kapatacak ve güneşin gözümüze girmesini maksimum derecede engelleyecek şekilde olmalıdır. Güneş gözlüğü takmak güzel bir aksesuardır, genelde insanlar öyle algılıyor ama özellikle belirli mevsimlerde güneşten korunmak için güneş gözlüğü kullanmak zorunda kalıyoruz. Burada önemli olan estetik kısım değildir. Şöyle sorular geliyor; “Cam ne kadar koyu olursa o kadar iyi korur, yoksa camın rengi daha mı açık?” Açıkçası renklerin bu konuda pek bir etkisi yok. Özellikle yaz aylarında mutlaka güneş gözlüğü kullanmalıyız. Güneş gözlüğü bir aksesuar değil, göz doktoru için bir zorunluluktur. Güneş alerjisi özellikle çocuklarımızda ilerideki görme ve göz sağlığını etkileyen çok ciddi bir sorunun başlangıcı olabiliyor. Çocuklarımızın göz alerjisi nedeniyle gözlerini sürekli ovalamak veya bastırmak, keratokonus adı verilen hastalığı tetikleyerek gözün dış tabakası olan stratum korneumun deformasyonuna, korneanın incelmesine ve ilerleyici görme kaybına neden olur. Bu yüzden ebeveynlere söyleyebileceğimiz en önemli şey; Çocuklarımız da kendilerine uygun güneş gözlüğü kullanmalıdır. Bahar alerjisi ya da güneş alerjisi varsa kesinlikle gözlerimizi kaşımamalıyız. Bu yetişkinler için de geçerlidir ancak çocukluk çağında başladığında bu tür hastalıkların görülme oranı çok daha yüksektir. Gözlerini kaşımalarını engellemeli, güneş, toz ve toprakla temasından kaçınmalıyız. “Keratokonus özellikle çocuklar konusunda çok hassas olduğum bir konu. Keratokonus benim özel ilgi alanım. O çocukları görünce çok üzülüyorum, bu önlenebilir bir durum” dedi (İHA).Bu içerik Hande Dağ tarafından yayınlanmıştır.

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Türkiye 17 yaşındaki katili konu alıyor!  Ata, Emre Akman'ı vahşice öldürdü: "Hapis cezası indi"Türkiye 17 yaşındaki katili konu alıyor! Ata, Emre Akman'ı vahşice öldürdü: 'Cezasını çekiyor'
Amcasının cinsel organını kesti!  O sana misafir olarak geldi...Amcasının cinsel organını kesti! O sana misafir olarak geldi…
Maaş bordrosunu görünce isyan ettiler! "Türkiye'nin ikinci büyük skandalı"Maaş bordrosunu görünce isyan ettiler! “Türkiye'nin ikinci büyük skandalı”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir