Gizemli monolitler geri döndü: Las Vegas'ta ortaya çıkan monolitin sırrı nedir?

Gizemli monolitlerin sonuncusu ABD'de eğlence dünyasının kalbi Las Vegas'ta görüldü. Peki monolitlerin ardındaki sır nedir?

REKLAM

Son yıllarda çeşitli ülkelerde görülen “gizemli monolitler” geri döndü.

Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) “çölün ortasında eğlence vahası” olarak bilinen Las Vegas'ta gizemli bir monolit ortaya çıktı.

Tıpkı 2020'de olduğu gibi, Las Vegas'ın kuzeyinde, Nevada çöllerinde bulunan Gass Zirvesi'nde gizemli bir şekilde uzun, parlak bir monolit ortaya çıktı. Peki bu dünyanın dışından gelmiş gibi görünen ve çevredeki çölleri yansıtan dikdörtgen prizma şeklindeki nesne nereden gelmiş olabilir?

Bu deneysel bir sanat projesi olabilir mi? Yoksa gösterişli bir şaka mı?

Yoksa Daft Punk grubundan geri dönüş sinyalleri mi alıyoruz?

Belki de usta Stanley Kubrick 2001: A Space Odyssey ve Arthur C. Clark'ın eserlerinin büyük bir hayranının bunda parmağı vardır, kim bilir?

Söz konusu yabancı cisim, Las Vegas Polis Departmanı tarafından Kuzey Las Vegas'ta yapılan arama kurtarma görevi sırasında tespit edildi.

Emniyetten yapılan yazılı açıklamada, insanların yürüyüşe çıktıklarında hava şartlarına uygun giyinmeme, yanlarında yeterli su getirmeme gibi garip durumlarla sıklıkla karşılaşıldığı belirtilerek, bu yapının daha önce görülenlerden farklı bir seviye çalışmaktadır.

Bu, 2020'den bu yana dünya çapında ortaya çıkan bir dizi gizemli monolitlerin sonuncusu.

Kasım 2020'de Amerika Birleşik Devletleri'nin Utah kentinin kırmızı çöllerinde Mars manzarasını andıran metal bir monolit bulundu. Daha sonra benzerleri Romanya'da, İngiltere'deki Wigth Adası'nda, Kaliforniya'nın merkezinde ve Las Vegas şehir merkezindeki ünlü Fremont Caddesi'nde görüldü.

Hepsi göründükleri gibi hızla ortadan kayboldular.

Tahmin edilebileceği gibi, hiç kimse bu yapılara sahip çıkmak için öne çıkmadığından, uzaylıları içeren komplo teorileri de dahil olmak üzere, monolitlerin arkasında kimin olabileceğine dair spekülasyonlar ortaya çıktı.

Kubrick'in 1968 yapımı filminde, en tuhaf ve en şaşırtıcı uzaylı temsillerinden biri, gizemli siyah bloklar halinde ekrana yansıtılıyordu. Aniden ortaya çıkan gizemli monolitlerin uzaylı formu olup olmadığı tartışılsa da bu aynı zamanda onların varlığını kanıtlamak için bize gönderdikleri bir sinyal de olabilir.

Ancak bildiğimiz kadarıyla bu uzun sütunlar, kült bilim kurguda evrim merdivenini tırmanmamızı hızlandıran bir rehber, cevaplardan çok sorular sunan gizemli bir geçit ve bir uyarı olarak kullanılmış.

Yıllar önce uzaylıların üzerindeki siyah bant tasvirinden bahseden Kubrick şöyle demişti: “Çok geçmeden hayal bile edilemeyecek bir şeyi hayal edemeyeceğinizi anlayacaksınız.”

Sonuç olarak bu monolit, hayal edilemeyecek olanı temsil ediyor, daha çılgın ve gösterişli tasarımlara kıyasla basit geometrisiyle yenilikçi bir bakış açısı sunuyor, belki de başka dünyalardan gelen ziyaretçilerin ürkütücü ve bilinmeyen doğasını yansıtıyor.

Her ne inanırsanız inanın -ki biz Euronews Culture ekibi olarak bunun yeni X-Files serisi için geliştirilmiş güzel bir pazarlama taktiği olmasını umuyoruz – gizem kaldığı yerden devam ediyor.

Bu arada Las Vegas'taki yetkililer, Nevada çöllerinde yürüyüş yapan insanları sıcak havaya hazırlanmaları ve güvenlik önlemleri almaları konusunda uyararak bu keşiften yararlandı.

REKLAM

O yüzden bu sıcak yaz günlerinde bol su içmeyi unutmayın ve unutmayın gerçekler oralarda bir yerlerde saklıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir