Fransa'da cezaevi nakil aracına silahlı saldırı; İki polis öldü, bir mahkum firar etti

REKLAM

En az iki Fransız hapishane memuru, mahkumları Fransa'ya taşıyan bir araca düzenlenen pusu ve saldırıda hayatını kaybetti.

Kaza, ülkenin kuzeybatısında yer alan Normandiya'nın Val-de-Reuil kasabası yakınlarındaki Incarville gişesinde meydana geldi.

Çıkan çatışmada şoförün de aralarında bulunduğu 2 polis hayatını kaybetti, 3 kişi de yaralandı.

Çatışma sırasında kaçan mahkumun 30 yaşındaki Muhammed Amra olduğunu ve Rouen'den Evreux'ye nakledildiğini de belirtmek gerekiyor.

Saldırganlar, mahkumu da yanlarına alarak kaçmayı başardı.

Hırsızlık suçundan hüküm giyen Amra'nın adının daha önce de adam kaçırma, cinayete teşebbüs, uyuşturucu kaçakçılığı ve hırsızlıkla ilgili birçok olayda geçtiği bildirildi.

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Adalet Bakanı Eric Dupond-Moretti, öldürülen polis memurlarının ailelerine ve meslektaşlarına başsağlığı dileklerini iletti.

Macron, X sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Fransız halkı adına adaletin tesisi için suçun faillerinin bulunması için gereken her şey yapılıyor.” dedi.

Kazanın ardından Val-de-Reuil ile Artenay'ı birbirine bağlayan otoyol trafiğe kapatıldı.

Kaçan saldırganlar ve tutukluyu arama çalışmaları sürüyor.

Organize suç bürosu (Junalco) ve adli polis, saldırıyı soruşturuyor.

Paris Savcılığı'na bağlı Organize Suçlarla Mücadele İhtisas Dairesi (Junalco), soruşturmayı yeniden başlattı.

Soruşturma kapsamında şüpheliler, organize çete içerisinde cinayet ve cinayete teşebbüs, organize çete içerisinden firar etme, savaş silahı edinme ve bulundurma ve suç örgütü kurma suçlarıyla suçlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir