Filistin asıllı İsveçli şarkıcıdan Eurovision'da 'kefiye' ile Filistin'e mesaj – Son Dakika Dünya Haberleri

2024 Eurovision Şarkı Yarışması'nın ilk yarı finali İsveç'in Malmö Arena kentinde gerçekleşti.

2011 yılında İsveç adına katıldığı yarışmada “Popüler” Şarkısıyla üçüncü olan Filistin asıllı İsveçli şarkıcı Saade, yarı final öncesi düzenlenen açılış töreninde bileğine taktığı Filistin keffiyesiyle şarkısını sahnede seslendirdi.

Avrupa Yayın Birliği (EBU) sözcüsü yaptığı açıklamada yarışmanın canlı bir televizyon programı olduğunu belirterek şunları söyledi: “Tüm sanatçılar yarışmanın kuralları konusunda bilgilendirildi ve Eric Saade'nin etkinliğin apolitik doğasından ödün vermeyi seçmesinden dolayı üzgünüz.” dedi.

İKİ BÜYÜK GÖSTERİ YAPILACAK

EBU ve İsveç devlet televizyonu SVT'nin organizasyonuyla 11 Mayıs'ta düzenlenecek Eurovision Şarkı Yarışması 2024, 1992 ve 2013'ten sonra üçüncü kez Malmö'de düzenlenecek.

Öte yandan en son 2016 yılında İsveç'in başkenti Stockholm'de düzenlenen yarışmaya yedinci kez İsveç ev sahipliği yapacak.

İsveçli Filistinli grup daha önce İsrail'in Eurovision Şarkı Yarışması'na katılımının 9 ve 11 Mayıs tarihlerinde Malmö'de protesto edileceğini açıklamıştı.

Açıklamada, “Soykırım içermeyen şarkı yarışması” Yerel sanatçıların da protesto sahnesine çıkacağı kaydedildi.

KEFYE NEDİR?

Keffiyeh, Orta Doğu ve Kuzey Afrika'da yaygın olarak kullanılan bir başlık türüdür. Türkçe olarak “koni” VEYA “fes” Olarak da adlandırılır. Genellikle üçgen şeklinde olan ve başın etrafına sarılarak kullanılan bir kumaş türüdür. Keffiyeh geleneksel olarak Arap kültüründe erkekler tarafından giyilir ve sıklıkla baş ve yüzü güneşten, rüzgardan veya tozdan korumak için kullanılır. Bazı bölgelerde kültürel veya dini sembolizmi temsil etmek için de giyilebilir. Keffiye, farklı bölge ve kültürlerde farklı renk ve desenlere sahip olabiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir