EURO 2024 için geri sayım sürerken, işte Avrupa Şampiyonası'nın en iyileri! – En güncel spor haberleri

EURO 2024'e ev sahipliği yapan Almanya, turnuvaya hakim olan ülkelerden biri. 3 kez mutlu sona ulaşan Panzers'in ardından İspanya, en çok kupa kazanan iki takımdan biri oldu. İspanya'yı farklı kılan bir diğer özellik ise turnuvayı üst üste iki kez kazanan tek ülke olmasıdır. Bulls, Avusturya – İsviçre ile ortaklaşa düzenlenen EURO 2008'i ve Polonya – Ukrayna ile ortaklaşa düzenlenen EURO 2012'yi kazanarak daha sonraki turnuvalarda zafer elde eden tek takım oldu.

EN BÜYÜK KATILIMCI ALMANYA

Son dünya şampiyonu Fransa ve son turnuva olan EURO 2020'nin galibi İtalya, kupayı iki kez müzesine getiren ülkeler oldu. Bu dört takımın yanı sıra Avrupa Şampiyonası'nda mutlu sona ulaşan ülkeler o dönemdeki adıyla Sovyetler Birliği, Çekoslovakya, Hollanda, Danimarka, Yunanistan ve Portekiz oldu.

Turnuvada 6 kez final oynayan Almanya, kupaya en çok tutunan ülke konumunda. Ayrıca Panzerler, şampiyonada 12 kez yer alarak turnuvanın en uzun soluklu ülkesi oldu. Almanya, 1972 yılından bu yana tüm turnuvalara katılmaya hak kazanan tek milli takımdır.

2008'DE YARI FİNAL OYNADIK

Türkiye A milli takımı; İngiltere 1996, Hollanda – Belçika 2000, Avusturya – İsviçre 2008, Fransa 2016 ve EURO 2020'nin ardından, 2024 yılında Almanya altıncı kez final oynayacak.

Ay Yıldızlar, Avusturya ve İsviçre'nin ortak ev sahipliğinde düzenlenen turnuvada tarihinin en iyi performansını 2008 yılında elde ederek yarı finale yükseldi.

Milli takımımız yarı finalde Almanya'ya 3-2 yenilerek final oynama şansını kaybetti. Milli takım bu sonuçla turnuva tarihinin en önemli başarısını elde etti.

Ayrıca şunu da unutmayın; UEFA, resmi arşivlerinde Çekoslovakya'nın kazandığı şampiyonluğu, bu ülkenin dağılımından ortaya çıkan Çek Cumhuriyeti ve Slovakya'ya ait olarak bildiriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir