Dünyanın en hızlı arabası açık artırmada

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

2022 Bugatti Chiron Super Sport 300+, yalnızca 30 modelden oluşan sınırlı sayıda üretilen serinin bir parçasıdır.

REKLAM

Çok aranan “hiper otomobil” saatte 490 km'nin üzerinde hızlara ulaşabiliyor.

Bu hızı bir bağlama oturtmak gerekirse, 850'den fazla yolcu kapasiteli dünyanın en büyük yolcu uçağı Airbus A 380 yaklaşık 300 km/saat daha hızlı gidiyor.

Fransız-İtalyan lüks otomobil üreticisi, 2019'da 110. yılını kayda değer bir başarıyla kutladı ve yeni prototipini benzeri görülmemiş bir azami hız olan 490 km/saat'e çıkardı.

Bu başarının ardından Bugatti Chiron Super Sport 300+ isimli otomobilin sınırlı sayıda üretimi yapıldı.

Lüks otomobilde 1.577 beygir gücünde sekiz litrelik turboşarjlı bir motor bulunuyor. Karşılaştırma için bir Volkswagen Polo'nun 95 beygir gücü vardır.

Üretilen 30 modelden yalnızca sekizi Amerika Birleşik Devletleri'ne ulaştı ve bu modellerden biri ilk kez halka sunulacak.

Otomobil, 25 Ocak'ta Amerikalı Bonhams Cars şirketi tarafından ABD'de 5 ile 5,5 milyon dolar arasında tahmini fiyatla satışa çıkacak.

Bonhams otomobil uzmanı Louis Franke, “Bu, hiper otomobillerin somut örneğidir. Bugatti, yüksek performanslı araçlar konusunda rakipsiz bir üne sahiptir ve Chiron Super Sport 300+, bu mükemmelliğin bir sembolüdür” dedi. Diyor.

2024 yılında lüks otomobil pazarının geleceği

Genellikle sınırlı sayıda üretilen yüksek performanslı otomobiller, son derece güçlü motorlarla donatılmış, gelişmiş aerodinamik özelliklere sahip ve hafif malzemelerden üretilmektedir.

Bugatti, Ferrari, Lamborghini, Daimler AG, McLaren, Porsche ve Koenigsegg gibi süper otomobil segmentinin sahibidir.

Bu pazarın 2022 yılında yaklaşık 17 milyar dolar değerinde olacağı tahmin ediliyor.

Business Research Insights, sürdürülebilir ve çevre dostu araçlara olan talebin artması ve otonom araçların geliştirilmesi nedeniyle 2022 ile 2031 arasında küresel pazarın yıllık %3,72 oranında büyüyeceğini öngörüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir