Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hamas yetkilisi İsmail Haniye ve Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şükri ile görüştü!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Haniye'yi Dolmabahçe Çalışma Ofisi'nde kabul etti. Toplantı saat 14.30 sıralarında başladı.

Haniye ile yapılan görüşmelerde ateşkes için atılacak adımların yanı sıra Gazze'ye insani yardımın artırılması, daha etkin ve hızlı ulaştırılmasına ilişkin konular da görüşüldü.

TOPLANTI SONA ERDİ

AK Parti Genel Başkanı ve Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hamas Siyasi Büro lideri İsmail Haniye ile İstanbul Dolmabahçe çalışma ofisinde bir araya geldi.

AA-20240420-34321906-34321899-CUMHURBASKANI_ERDOGAN_HAMAS_SIYASI_BURO_BASKANI_ISMAIL_HENIYYE_ILE_GORUSTU

Heyetler arası görüşmeye MİT Başkanı İbrahim Kalın, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun da katıldı.

AA-20240420-34321906-34321903-CUMHURBASKANI_ERDOGAN_HAMAS_SIYASI_BURO_BASKANI_ISMAIL_HENIYYE_ILE_GORUSTU

İLETİŞİM YÖNETİMİNDEN AÇIKLAMA

İletişim Başkanlığından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Haniye'yi İstanbul'da kabul etti.

Görüşmede, İsrail'in başta Gazze olmak üzere Filistin topraklarına yönelik saldırıları, Gazze'ye yeterli ve kesintisiz insani yardım sağlanması ve bölgede adil ve kalıcı bir barış sürecinin sağlanması için yapılması gerekenler ele alındı.

Görüşmede Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin uluslararası toplumun dikkatini Filistinlilere yönelik zulme çekmek amacıyla diplomatik çabalarını sürdürdüğünü, vahşetin sona ermesi ve acil ateşkesin kalıcı ateşe kavuşturulması gerektiğinin her fırsatta vurgulandığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail'in Filistinlilere yaptığı zulmün bedelini bir gün ödeyeceğini, Türkiye'nin Gazze'deki katliamları her türlü şekilde anlatmaya devam edeceğini, bağımsız Filistin Devleti'nin kurulması için her türlü çabayı gösterdiğini ifade etti. bölgesel barışın ve bölgeye kalıcı barışın getirilmesinin anahtarıdır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Filistinlilerin bu süreçte birlik içinde hareket etmesinin hayati önem taşıdığını, İsrail'e karşı en güçlü cevabın ve zafere giden yolun birlik ve bütünlükten geçtiğini, yanıltıcı İsrail'e karşı Filistin'in haklı davasının ve gerçeklerinin daha çok anlatılması gerektiğini söyledi. uluslararası kamuoyu.

Görüşmede Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin Filistin'deki acıların bir nebze de olsa hafifletilmesi için insani yardım sağlamaya devam ettiğini, bugüne kadar bölgeye 45 bin tonun üzerinde insani yardım gönderildiğini, bir dizi yaptırımın uygulandığını da belirtti. Ticaret kısıtlamaları da dahil olmak üzere İsrail'e karşı uygulandı.

İsrail ile İran arasındaki gerilimi değerlendiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, olayların İsrail'e zemin oluşturmaması gerektiğini, Batı'da saldırıları sorgulayan atmosferin İsraillileri dağıtmaması için dikkatleri yeniden Gazze'ye çekecek faaliyetlerin yürütülmesinin önemli olduğunu vurguladı. .

Görüşmede Cumhurbaşkanı Erdoğan, Haniye'ye İsrail saldırısında şehit olan çocukları ve torunları için de başsağlığı diledi.

“Görüşmede Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Dış Politika ve Güvenlik Başdanışmanı, Büyükelçi Akif Çağatay Kılıç ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun eşlik etti. Cumhurbaşkanı Danışmanı Sefer Turan.”

BAKAN FİDAN MISIR NUMARASIYLA GÖRÜŞTÜ

Mısır Dışişleri Bakanı Semih Şükri, İstanbul'da Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile bir araya geldi. Toplantının sonunda iki bakan ortak basın toplantısı düzenledi.

Bakan Fidan basın toplantısında şu ifadeleri kullandı:

“Önceliğimiz İsrail işgalinin sona ermesi ve iki devletli çözüm formülünün hayata geçirilmesi olmalıdır. Bu olmazsa dün Yemen'den saldırılar, bugün İran-İsrail gerilimi, yarın başka bir savaş, yarın daha fazla iç huzursuzluk. Gün geçtikçe de tüm bunlar olmaya devam edecek. Biz Türkiye olarak, “Mısır gibi diğer dost ülkelerle birlikte başından beri hep aynı şeyi söyledik. Bu kriz hak ettiği şekilde çözülmezse ve Filistinlilere hak ettikleri devlet, bağımsızlık ve egemenlik sağlanamazsa bölgemizde bu tür krizler artarak devam edecek.”

ERDOĞAN ŞUKRİ'YLE DE GÖRÜŞTÜ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şükri ile görüştü. Dolmabahçe Çalışma Bürosu'ndaki resepsiyon basına kapalıydı.

Toplantıda Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ile Cumhurbaşkanlığı Dış Politika ve Güvenlik Başdanışmanı Büyükelçi Akif Çağatay Kılıç eşlik etti.Bu içerik Doğukan Akbayır tarafından yayınlanmıştır.

Mynet Youtube
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
İsrailli bakan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı hedef aldı!  Türkiye'den sert tepkiİsrailli bakan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı hedef aldı! Türkiye'den sert tepki
Yerel seçimlere sitem dolu şiiriyle damga vurdu!  Sevilen dizilerin kadrosuna katıldıYerel seçimlere sitem dolu şiiriyle damga vurdu! Sevilen dizilerin kadrosuna katıldı
Yer: İstanbul!  Yenikapı-Yalova vapurunda korku dolu anlar: Aracın camları kırıldıYer: İstanbul! Yenikapı-Yalova vapurunda korku dolu anlar: Aracın camları kırıldı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir