Bahçeli grup toplantısında “ittifak sisteminin revize edilmesi gerektiğini” söyledi. İşte o sözlerin perde arkası görünümü… – Son dakika siyasi haber

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında şunları söyledi: “İttifak sistemi revize edilmeli, siyasi ve demokratik istikrarı baltalayan ve pratikte de görülen bazı çarpıklıklar gelecekte ortadan kaldırılmalıdır.” Bahçeli'nin bu sözleri siyaset kulislerinde de tartışmalara neden oluyor. MHP lobilerinde, yerel seçimlerin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Merkez Yürütme Kurulu'nun (MYK) ilk toplantısının ardından Erdoğan'ın heyeti şunları söyledi: “Amasya, Kütahya ve Kırıkkale gibi illerde iki parti girdi. Ayrı ayrı görüştüğümüz ve CHP'ye getirdiğimiz il ve ilçelerin durumlarını “Biz de tartışacağız” sözlerine atıf olduğu belirtilirken, Erdoğan'ın ayrıca “işbirliği eksikliğinin Cumhur İttifakı'na kaybettirdiğini” vurguladığı belirtildi. Bu illerde, “Bahçeli, İttifak içinde il il, ilçe ilçe değerlendirmelerinin yapılarak, nerede hata varsa düzeltilmesini amaçlayan bir açıklama yaptı. Bazı illerin detaylı tartışılması gerekiyor. Ayrı randevu yapılan yerlerde sonuç başarısızlıkla sonuçlanmaktadır. Bu konuda bir analiz yapılabilir. “İleride konuyla ilgili bir çalışma yapılacağı” belirtildi.

BU VERİYİ 'SİL'

MHP lobilerinde de seçmenin oy kullandığı oy pusulasında yerel ittifakların “görünmediği” tahmin ediliyor. İllerdeki il ve ilçe belediye başkanlığı seçimleri örnek olarak verilmiştir. Kulislerde şöyle denildi: “Bir ilde her iki parti de iş birliği çerçevesinde ortak adayla seçime girerse, ortak adayın üyesi olduğu partinin arması oy pusulasında yer alacaktır. Ancak, İttifak ortağı partinin amblemi yer almıyor, dolayısıyla seçmen kendi partisinin armasını oy pusulasında göremiyor, “Bunun için de bir düzenleme yapabiliriz” yorumunu yapıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir