Araştırma: Yaşlılar sanal gerçekliği seviyordu

Bu haberin ilk yayınlandığı dil İngilizcedir.

Yeni bir çalışma, yaşlı yetişkinlerin çoğunun sanal gerçekliği sevdiğini ortaya çıkardı.

REKLAM

Amerika Birleşik Devletleri'nde 65 ila 103 yaşları arasındaki 245 katılımcıyla yürütülen bir sanal gerçeklik (VR) çalışması, yaşlı insanların çoğunluğunun sanal gerçeklikten keyif aldığını ve etkileşimlerini geliştirdiğini ortaya çıkardı.

Stanford Üniversitesi ve ülke genelindeki 17 yaşlı vatandaş grubundan biri tarafından yayınlanan araştırma, sanal gerçekliğin yaşlı yetişkinlerin duygusal sağlığını ve mutluluğunu iyileştirmeye ve demansın etkilerini azaltmaya yardımcı olabileceğini gösterdi.

Test sırasında yaşlı katılımcılar 360 derece görüntü ve ses sağlayan kulaklık taktılar ve paraşütle atlama, akvaryuma binme, sahne şovlarını izleme, köpek yavruları ve kedilerle oynama veya Paris gibi yerleri ziyaret etme gibi yedi dakikalık sanal deneyimler yaşama fırsatı buldular. veya Mısır.

76 yaşındaki emekli halkla ilişkiler müdürü Terry Colli, bu deneyim hakkında “Seyahat ve büyüdüğüm çiftliğe dair anıları canlandırdı” dedi. dedi.

79 yaşındaki emekli sanatçı ve danışman Anne Selby, sanal gerçekliği, özellikle de evcil hayvan sanal gerçekliğini sevdiğini belirterek, “Beynimin neredeyse her alanını, tüm duyularımı aktif hale getirdiğini gördüm.” yorum yaptı.

Stanford Üniversitesi ve Teksas merkezli Mynd Immersive şirketi tarafından ortaklaşa yürütülen çalışma, yaşlı yetişkinlerin yaklaşık yüzde 80'inin sanal gerçeklik seanslarından sonra daha olumlu bir tutuma sahip olduğunu ve yaklaşık yüzde 60'ının sosyal olarak daha az izole hissettiğini ortaya çıkardı.

Bakıcılar, sanal gerçekliği kullandıktan sonra bu yaşlıların ruh hallerinin iyileştiğini fark ettiklerini söyledi. Bu kişilerin %80'inden fazlası VR deneyimleri hakkında konuşmanın birbirleriyle ilişkilerini geliştirdiğini söyledi.

“Katılımcılarımızın birçoğu sanal gerçekliği ilk kez kullanıyordu. Eğlendiler.” Stanford Üniversitesi'nden Ryan Moorei, “Muhtemelen bunu başkalarına tavsiye edecekler ve tekrar yapmayı sabırsızlıkla bekleyeceklerdir” dedi. yorum yaptı.

“Sanal gerçeklik anıların canlanmasına yardımcı oluyor”

John Knox Village adlı huzurevinde yapılan bir başka sanal gerçeklik çalışmasında ise Alzheimer ve diğer demans hastası yaşlıların anılarının canlandığı ve bakıcılarla sohbet etmeye başladıkları belirlendi.

“Hikayelerini anlattıklarında sanki hayata geri dönüyorlar.” Tesisin yaşam koordinatörü Hana Salem, fazla konuşmayan diğer hastaların, kendilerini doğanın içine çeken bir sanal gerçeklik deneyimi sunulduğunda “hayata döndüğünü” söyledi.

Yetkililer, sanal gerçeklik sisteminin yakında Google Earth'e bağlanacağını, böylece yaşlıların yaşadıkları mahalleleri, okudukları okulları ve gezdikleri yerleri sanal olarak gezebileceklerini ve sağlık çalışanlarıyla daha fazla sohbet edebileceklerini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir