77. Cannes Film Festivali bu akşam sona eriyor: New Heights… – Son Dakika Kültür ve Sanat

Böylece Cannes'da düzenlenen yarışmada “Kutsal İncir Tohumu” filminin gösterimine katılma fırsatı bulan Resulof, aday olduğu bu başyapıtla bu akşam Altın Palmiye'yi sahnede kendi elleriyle kazanma fırsatını yakalıyor. politik sinema tarihinin en nefes kesici, özgün ve tatmin edici örneklerinden biri olacak.

KÜLTÜREL MİRAS

Resulof her şeyden önce hikaye anlatmayı çok iyi bilen bir kreatif direktör. Hikâyenin gerilimini hiç tereddüt etmeden verimli kılmayı başarıyor, muzip bir şekilde izleyicinin dikkatini farklı yönlere çekiyor, hatta gerektiğinde onları çıkmaz sokaklara sürüklüyor. Bu zengin anlatım gücünden beslenen meslektaşları Farhadi, Ghobadi, Kiarostami, Makhmalbaf, Merhjui, Naderi veya Panahi gibi Resulof da kökleri Binbir Gece Masalları'na kadar uzanan tatmin edici kültürel mirastan yararlanıyor.

MAHSA AMINI'DEN İLHAM ALINDI

Filmin konusu politik ve günceldir. İki yıl önce yakalanıp götürüldüğü karakolda başını yeterince örtmediği için ölen genç kız Mahsa Amini'nin olayını konu alan gerçekçi ve yaratıcı senaryo, bazen gerçek video görüntüleri ile sağlam bir belgesel çerçeve oluşturuyor.

Her şey, biri üniversitede okuyan, iki kız çocuğu babası, saygın bir memur olan İman'ın sorgu hakimi pozisyonuna terfi etmesiyle başlar. İnançlı iman, önündeki dosyaları incelemeden, hükümetin aracı olan başsavcının emirlerini yerine getirmek ve masum insanları darağacına göndermek zorunda kalıyor.

Resulof İranlı kadınların direniş gücüne inanıyor. Kadınlar er ya da geç mutlu yarınları şekillendirecek. İran hükümetinin ajitasyonu onların açısından bakıldığında boşuna değil. Bu güçlü film, ülkeye dayattıkları anakronik rejim için ciddi bir tehlikeyi temsil ediyor! Gerçek adının Saint (İngilizce tercümesindeki gibi) ya da Yabani İncir Tohumu (Fransızların ona verdiği isimle) olması önemli değil. Muhammet Resulof'un bu filmiyle molla rejiminin temeline incir ağacı diktiği doğrudur!

Hayır, tam tersine, yıllardır tüm baskılara rağmen incir ağacı dikip sulayanların, özellikle de İranlı genç kadınların çabalarına sadece sembolik bir görünürlük kazandırıyor. Gerçekçi umut ateşini sıcak tuttuğundan bahsetmiyorum bile. Dolayısıyla bu akşam açıklanacak ödüller listesinin başında Muhammet Resulof ve Jacques Audiard isimlerinin yer almaması jüri açısından büyük bir şanssızlık olurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir