7 gün süre tanındı… Süleyman Soylu hakkında icra takibi başlatıldı! – Türkiye'den son dakika haberleri

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi emekli üyesi Profesör. Dr. Baskın oran's, eski İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Hakkında açtığı tazminat davasında yeni bir gelişme yaşandı.

TOPLAM 27 BİN 103 TL ÖDEYECEKSİNİZ!

Mahkeme Soylu'ya ceza verdi 24 Haziran 2017 tarihinden itibaren tahakkuk edecek kanuni faizi ile birlikte 10 bin Türk lirası tazminat ödemesini emretti. Ancak Soylu, mahkeme kararına rağmen borcunu ödemedi. Baskın Oran, daha sonra Soylu hakkında icra takibi başlattı.

Kısa Dalga'ya göre; Ankara 2. Genel Kolluk KuvvetleriSoylu'ya gönderilen icra kararında, 10 bin TL'lik manevi tazminatın yanı sıra mahkeme masrafları, yıllık yasal faizi ve avukatlık ücretinin toplam tutarının da ödeneceği belirtildi. 27 bin 103 TL Ödeme yapması gerektiği belirtildi.

7 GÜN VERİLİYOR

KHK'da Soylu'dan borcunu 7 gün içinde ödemesi veya teminat göstermesi istendi. Borcun bu süre içinde ödenmemesi halinde paranın cebri icra yoluyla tahsil edileceği uyarısında bulunan icra emrinde, Soylu'nun bu durumda mal varlığını beyan etmesi gerektiği, aksi takdirde hapis cezasıyla cezalandırılacağı belirtiliyor.

NE OLDU?

Baskın Oran, 23 Haziran 2017'de yayınlandı “Kürtler üzerinde bazı trajikomik deneyler” başlıklı yazısında ulusal basında yer alan hak ihlallerine ilişkin haberleri sıralayarak, bu olayların Kürt vatandaşlar arasında kırgınlık ve öfke yaratacağını, toplumsal barışın tesis edilmesini zorlaştıracağını belirtti.

Dönemin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Baskın Oran'ın bu yazısına ilişkin sosyal medya hesaplarından paylaşım yaptı. “Kendini bilim adamı gibi gösteren ve makalesinin her kelimesini alçakça yazan Baskin Oran hakkında suç duyurusunda bulunuyorum.” dedi.

Yani Baskın Oran'ın avukatı Oya AydınNobile hakkında 10 bin Türk lirası Manevi zararlarının tazmini için dava açtı. Mahkeme Oran'ın tazminat talebini reddetti ve karar, temyiz mahkemesi tarafından onandı. Ancak temyiz inceleme görevlisi Yargıtay IV Hukuk Dairesi mahkemenin kararını iptal etti.

Yeni duruşmada Ankara XIV. Asliye Hukuk MahkemesiSoylu'nun Baskın Oran'a 10 bin TL manevi tazminat ödemesine karar verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir