Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ak Parti Türkiye Yüzyılı vizyonunu açıkladı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara Spor Salonu’nda düzenlenen programda “AK Parti “Türkiye Yüzyılı” vizyonunu deklare etti.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan“Dünyanın yeni ve dirimsel meydan okumalarla karşı karşıya olduğu şu dönemde, Türkiye Yüzyılı programımızla Cumhuriyet’imizin yeni yüzyılına kuvvetli bir başlangıç yapmak istiyoruz.” dedi.

Erdoğan, Ankara Spor Salonu’nda düzenlenen AK Parti “Türkiye Yüzyılı” Tanıtım Toplantısı’ndaki konuşmasına salondakileri selamlayarak başladı. Cumhuriyet’in birinci asrının son yılına girmeye hazırlanılan şu günde, “Türkiye Yüzyılı”nın ahdi için bir araya geldiklerini belirten Erdoğan, “İnşallah Cumhuriyet’imizin 99’uncu yıl dönümünün gururuyla beraber Türkiye Yüzyılı’nı da ulusal hafızamıza kazıyacağız. Cumhuriyet’imizin ilk yüzyılına, Anadolu topraklarındaki 900 senelik varlığımızı sona erdirmek isteyen bir saldırının peşinden giriş yapmıştık. Osmanlı devletiyle beraber milletimizi de topyekun tarihe gömmek isteyenler, bu kere, Çanakkale’de yada Kut’ül Amare’de olduğu benzer biçimde direkt karşımıza çıkmadılar. Bunun yerine en elverişli gördükleri aracı kullanarak Anadolu’yu işgale yeltendiler.” diye konuştu.

“TÜM KAHRAMANLARIMIZI MİNNETLE YAD EDİYORUM”

Uzunca bir süredir devam eden savaşların yükü altında beli bükülen milletin “Yurdunu alçaklara uğratma sakın.” diyerek son bir silkinişle Ulusal Savaşım’yi başlattığını ve zafere ulaştırdığını anımsatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyleki devam etti: “Anadolu’daki üçüncü büyük devletimiz olan Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun ilanıyla kendi içinde pek oldukca merhaleyi ve mücadeleyi barındıran yeni bir döneme adım attık. Tüm sıkıntıları ve kazanımlarıyla ilk yüzyılımızı geride bırakırken, ilkin Ulusal Savaşım’deki destansı meydan okumanın ve küllerinden tekrardan doğuşun öncülerini selamlamak istiyoruz. İstiklal Harbi’mizin Başkomutanı, Cumhuriyet’imizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk başta olmak suretiyle bizlere üstünde özgürce nefes aldığımız bu vatanı armağan eden tüm kahramanlarımızı rahmet ve saygıyla, şükranla, minnetle yad ediyorum.”

MENDERES VE ÖZAL’I ANDI

“Cumhuriyet’imiz maalesef, bu bir asırlık geçmişinin mühim bir kısmında, kendi içinde barışık yaşayamadı. Emperyalistlerin ülkemiz üstündeki hesapları asla tamamlanmamış olmadı. Bu kirli hesaplarda kullanılan maşalar da asla tamamlanmamış olmadı. Ülkemiz, ulusal iradenin üstünlüğüne dayanmak yerine vesayet güçlerinin güdümünde kalan yönetimlerin elinde altın kıymetinde yıllarını heba etti. Şehit Başbakan Menderes’in, ‘Yeter söz milletin.’ diyerek başlatmış olduğu demokrasi ve kalkınma hamlesi, idam sehpasında kesintiye uğradı. Rahmetli Özal’ın ‘Devlet, millet içindir.’ diyerek ülkeyi yeniden demokrasi ve kalkınma rotasına sokma girişimi, koalisyon dönemlerinin kaosu içinde kaybolup gitti.”

“GÜÇLENDİRDİK, ZENGİNLEŞTİRDİK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, aynı şekilde merhum başbakanlar Süleyman Demirel, Bülent Ecevit ve Necmettin Erbakan ile MHP Kurucu Genel Başkanı merhum Alparslan Türkeş’in ülke ve milletin hayrı için başlattıkları girişimlerin, hep darbe ve vesayet duvarına çarptığını dile getirdi. Ülkenin vesayet kanalıyla Cumhuriyet’le demokrasiyi birleştirmekten hep kaçınan, hatta bu tarz şeyleri birbirinin alternatifi benzer biçimde göstermeye çalışan bir zihniyetin elinde ciddi sorun çektiğini vurgulayan Erdoğan, şunları söylemiş oldu: “Milletimizin teveccühüyle ülkeyi yönetme sorumluluğunu üstlendiğimiz 2002 Kasım’ında, işte bu şekilde bir Türkiye mirası devraldık. Normal olarak Cumhuriyet’imizin ilk 80 senesinde da başlatılan, bir kısmı neticeye ulaştırılan güzel işler vardı. Fakat ülkemizin ulaşmış olması ihtiyaç duyulan kalkınma ve milletimizin haiz olması ihtiyaç duyulan demokrasi seviyesiyle bulunduğumuz yer arasındaki fark oldukca büyüktü. Biz işte bu anlayışla Türkiye’yi 20 yıl süresince hep ‘Durmak yok, yola devam.’ diyerek büyüttük, geliştirdik, güçlendirdik, zenginleştirdik.”

“HEP MÜCADELE ETTİK”

“Tıpkı 15 Temmuz’da olduğu benzer biçimde, yeri vardığında bizlere canı pahasına sahiplenen milletimizin desteğiyle ülkemizin asırlık kayıplarını 20 yılda telafi edecek emekler gerçekleştirdik. Sanılmasın ki bu 20 yıl dikensiz gül bahçesi misali yalnız çalışmakla geçti. Yurt içinde ve yurt haricinde emperyalistlerin, vesayetçilerin ve darbecilerin ne kadar aparatı var ise hepsi de üzerimize salındı. Yeri geldi bildiriler yayınladılar, yeri geldi tuzaklar kurdular, yeri geldi bürokratik oligarşiyi, yeri geldi terör örgütlerini harekete geçirdiler, hatta partimizi kapatmaya kalktılar. Bunlarla kalmayıp direkt silaha da sarıldılar. Biz hiçbir vakit yakınma etmedik, hep savaşım ettik.”

“HERKESİN YANINDA OLDUK”

Geçmişte ayrıştırılmaya, hatta çatıştırılmaya çalışılan kim var ise Türkiye’nin ilk yüzyılının son 20 yılına sığdırdıkları bu büyük devrime katkı verdiğini özetleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan“İnancından dolayı dışlanan Müslüman’ın, dilinden dolayı ayrımcılığa uğrayan Kürt’ün, meşrebinden dolayı baskı gören Alevi’nin, haksızlığa maruz kalan bu toprakların evladı Hristiyan ve Yahudi’nin, özetlemek gerekirse bu ülkede vesayetin gadrine uğrayan kim var ise her insanın yanında olduk, mücadelesine destek verdik, kayıplarını telafi ettik.” diye konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu değerlendirmeyi yapmış oldu:

“Yalnız nesillerin düşsel olan Ayasofya’yı Fatih’in emanetine uygun şekilde tekrardan cami olarak hizmete açmış olmamız bile küresel vesayete karşı gerçekleştirilmiş bir büyük meydan okumadır. Kendisini hangi ideoloji, inanç ve köken kavramıyla ifade ederse etsin, bu zamanı dönemde hakkın, hakikatin, doğrunun yanında yer edinen her bir vatandaşıma şükranlarımı sunuyorum. Ne diyor gönül sultanı? ‘Aşk ile yürüyen sırtında dünyayı taşır. Aşksız yürüyen gövde diye ceset taşır.’ Evet, biz bu 20 yılda aşk ile yürüyerek ülkemizi hedeflerine taşıdık, milletimizi hayallerine kavuşturduk. Aşk ile emek harcayarak, ulusal iradeyi güçlendirerek, vesayeti adım adım gerilettik. Demokrasiyi kökleştirerek, darbelere zemin hazırlayan şartları birer birer ortadan kaldırdık. Güvenliği sağlayarak, insanımızın bugününü huzurla yaşamasını, geleceğine umutla bakmasını temin ettik.
Ekonomiyi büyüterek, refahı tabana yaymak suretiyle ülkemizi tüm fertleriyle beraber zenginleştirdik. Üretimi yaygınlaştırarak, sanayiden tarıma her alanda istihdama, işe, aşa erişimi kolaylaştırdık. Toplumsal destekleri artırarak, gereksinim sahibi tüm vatandaşlarımızı ‘insanı yaşat ki devlet yaşasın’ anlayışıyla kucakladık. Yönetim sistemini değiştirerek iki asırlık arayışa yanıt verecek bir büyük reformu hayata geçirdik.”

“MİLLETİMİZİN KARŞISINA BÖYLE BİR MİRASLA ÇIKIYORUZ”

Türkiye’nin dış politikasına şahsiyet kazandırarak devletin enerjisini, bayrağın şanını, milletin itibarını yükselttiklerini vurgulayan Erdoğan, “Velhasıl, her alanda Cumhuriyet’imizin ilk asrının eksiklerini giderecek, ikinci asrının hazırlıklarını tamamlayacak yapıt ve hizmetler ortaya koyduk. Böylece, takip eden değil takip edilen bir ülke haline geldik. Bugün Türkiye Yüzyılı için milletimizin karşısına, işte bu şekilde bir müktesebatla, işte bu şekilde bir karneyle, işte bu şekilde bir mirasla çıkıyoruz.” dedi.

“GÜÇLÜ BİR BAŞLANGIÇ YAPMAK İSTİYORUZ”

Tanrı’a her gün, her an, bu şekilde bir milletin mensubu olma şerefini bahşettiği için yakarma ettiğine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan“Milletimize kazandırdığımız yapıt ve hizmetleri, ona minnetimizi ifadenin yalnız bir girizgahı, yalnız bir dibacesi olarak görüyoruz. Ömrümüzün 40 yılını siyasetçi, belediye başkanı, başbakan ve cumhurbaşkanı olarak hizmetine adadığımız insanımızın hakkını ne yapsak ne etsek ödeyemeyeceğimizi biliyoruz. Türkiye Yüzyılı vizyonumuz, bu borcun ifası yolunda aşkla girişilmiş yeni bir gayrettir. Dünyanın yeni ve dirimsel meydan okumalarla karşı karşıya olduğu şu dönemde, Türkiye Yüzyılı programımızla, Cumhuriyet’imizin yeni yüzyılına kuvvetli bir başlangıç yapmak istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

“TEK ARZUMUZ KALPTEN BİR ALLAH RAZI OLSUN”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, açtıkları her yol benzer biçimde, Türkiye Yüzyılı’nı da milletin zirveye taşıyacağından kuşku duymadıklarına dikkati çekti. “Milletimizin bizi her türlü makama taşımış olduğu bir konumdayken, Türkiye Yüzyılı vizyonunu hayata geçirme karşılığında tek arzumuz, şöyleki kalpten kopup gelen bir ‘Tanrı razı olsun.’ duasını duymaktır. Milletimize hizmet yolculuğumuzu Türkiye Yüzyılıyla zirveye çıkartıp, peşinden da inşallah savaşım bayrağını devredeceğimiz gençlerimizin adım adım bu vizyonu inşasına şahitlik edeceğiz.” diyen Erdoğan, bunun haricinde başka hiçbir beşeri hırsları, dünyevi kaygıları ve beklentileri olmadığını kaydetti.

BAHÇELİ’YE TEŞEKKÜR

Erdoğan“Milliyetçi Hareket Partisinin kıymetli Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli’ye ve arkadaşlarına, bugün burada bir araya gelmemize vesile olan Türkiye Yüzyılı’nın inşası sürecine Cumhur İttifakı çatısı altında verdikleri samimi ve kuvvetli destek için hassaten şükranlarımı sunuyorum.” dedi.

Erdoğan, geçen 20 yılda Türkiye’ye eğitimden sağlığa, adaletten emniyete, ulaştırmadan enerjiye, sanayiden tarıma her alanda zamanı yapıt ve hizmetler kazandırırken, normal olarak çaba gösterdikleri halde hayata geçiremedikleri işlerin de bulunduğunu söylemiş oldu. “Bunların başlangıcında, ülkemizi darbe anayasası ayıbından kurtararak tamamen yeni, sivil, demokrat, özgürlükçü bir anayasaya kavuşturma girişimlerimiz geliyor.” diyen Erdoğan, hükümetleri döneminde pek oldukca anayasa değişikliğine öncülük etmelerinin, bu mevzuda halen devam eden eksikliği görmeye ve hayıflanmaya engel olmadığını belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyleki devam etti:

“TÜRKİYE YÜZYILINA YAKIŞACAK BİR ANAYASA İLK HEDEFLERİMİZDEN”

“Hücrelerine kadar vesayete hizmet etmek suretiyle hazırlanmış 12 Eylül darbesi anayasasının raf ömrü çoktan dolmuştur. Bu doğrultuda başlattığımız girişimlerin bazıları Meclis safhasında, bazıları daha teklif aşamasında, muhalefetin destek vermemesi sebebiyle akim kalmıştır. Her şeyiyle ulusal iradenin ürünü yeni bir anayasayı ülkemize kazandırmak, Türkiye Yüzyılı vizyonumuzun ilk hedeflerinden biridir. Bu yeni anayasayı, ülkemizin huzurunu güçlendirecek, milletimizin refahını yükseltecek, hukukun üstünlüğünü, çoğulculuğu, adaleti, hakkaniyeti tahkim edecek, her bir vatandaşımızın özgürlüklerini güvence altına alacak, gençlerimizin geleceklerine umutla bakmalarını sağlayacak, özetle Türkiye Yüzyılı’na yakışacak şekilde hazırlayarak, Meclisimizin takdiri ve milletimizin onayıyla hayata geçirmekte kararlıyız.”

Bin senedir vatanına, bir asırdır Cumhuriyetine, 80 senedir demokrasisine, 15 Temmuz’da da istiklaline haiz çıkmanın bedelini ödeyen milletin bu şekilde bir anayasaya kavuşmasının en temel hakkı bulunduğunu, o gün gelene kadar da boş durmayacaklarını vurgulayan Erdoğan, sözlerini şöyleki sürdürdü:

“AİLE KURUMUMUZU KORUYACAK BİR ANAYASA TEKLİFİ HAZIRLADIK”

“Başı açık yada başı örtülü tüm kızlarımızın, hanım kardeşlerimizin eğitim ve emek harcama haklarını güvence altına alacak, ek olarak aile kurumumuzu sapkın akımların tehdidinden koruyacak bir anayasa değişikliği teklifi hazırladık. İnşallah gelecek hafta teklifimizi Meclise sunarak, aslına bakarsak doğal bir hak olan bu mevzunun ülkemizin gündeminden, inşallah tamamen çıkmasını sağlayacağız. Esasen ülkemizin gündeminde aslına bakarsak bu tarz bir olay yoktu fakat maalesef birileri güç bela bunu ülkemizin gündemine soktular. Madem soktunuz öyleyse ikimiz de adımı atıyoruz. Her gayretimiz benzer biçimde bu girişimlerimizin enerjisini de devletimizde tesis ettiğimiz güvenden, huzurdan, özgürlük ve kardeşlik ikliminden alıyoruz.” Bu vesileyle Malazgirt’ten bugüne istiklalimiz ve istikbalimiz için yürüttüğümüz mücadelelerde verdiğimiz şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet ve saygıyla yad ediyorum. Halen yurt içinde ve yurt haricinde vazife başlangıcında olan askerimizi, polisimizi, jandarmamızı ve öteki tüm güvenlik personelimizi Rabbim korusun, esirgesin, güç ve kuvvet versin, muzaffer eylesin diyorum.”

Türkiye Yüzyılı’nı, tüm bu kahramanların fedakarlıklarıyla haiz olunan itimat ve refah ikliminde yükselteceklerini belirten Erdoğan“Türkiye Yüzyılı’nı, ak saçlı büyüklerimizin, gönül coğrafyamızdaki dostlarımızın, el uzattığımız mazlumların dualarıyla yükselteceğiz. Türkiye Yüzyılı’nı, evlatlarının geleceği için yüreği kıpır kıpır çarpan annelerin, babaların hayallerini hayata geçirerek yükselteceğiz. Türkiye Yüzyılı’nı, gençlerimizin teknolojiden sanata, spordan çevreye kadar tüm alanlardaki beklentilerini karşılayarak yükselteceğiz. Türkiye Yüzyılı’nı, ulusal ve tinsel değerlerimiz temelinde maziden atiye kurduğumuz köprüyü, insani ve etik sütunlarla tahkim ederek yükselteceğiz. Türkiye Yüzyılı’nı, ülkemizi siyasal, ekonomik, teknolojik, askeri, diplomatik her alanda dünyanın en büyük 10 devleti arasına çıkartarak yükselteceğiz.” değerlendirmesini yapmış oldu.

“TÜM AYRIŞMALARI BİR KENARA BIRAKMAK İÇİN BİR ARAYA GELDİK”

“Bugün burada, terör, sertlik ve nefret suçluları benzer biçimde istisnalar haricinde, 85 milyonun her birinin birinci derslik vatandaşlığını güçlendirmenin sözü için bir araya geldik.” diyen Erdoğan, senelerce ülkeyi kutuplaştıran, vatandaşların birliğinin, beraberliğinin, kardeşliğinin ürünü olan muhabbet iklimine zarar veren tüm tartışmaları, tüm ayrışmaları bir kenara bırakmanın ahdi için bugün bir araya gelindiğini altını çizdi. Erdoğan“Bugün burada, Cumhuriyetimize adını veren cumhurun, şu demek oluyor ki halkımızın, siyasetin de yönetimin de ekonominin de asli öznesi olma konumunu güçlendirmenin kavli için bir araya geldik. Ülkemizi çağdaş uygarlık seviyesinin üstüne çıkarma, insanımızı hakkı olan tüm imkanlara kavuşturma irademizi teyit için bir araya geldik.” dedi.

“BİR DAVA ADAMI SIFATIYLA SİZLERİN HUZURUNDAYIM”

Millete verdikleri her sözü samimiyetle yerine getirmenin gayreti içindeki bir kardeş, bir siyasetçi, bir yönetici olmanın gönül rahatlığıyla vatandaşların huzurunda bulunduğunu belirten Erdoğan“Bugün burada, yaşamının her anını ülkesine ve milletine hizmete adamış bir fert olmanın getirmiş olduğu tecrübenin verdiği güvenle siz değerli ziyaretçilerimizin huzurundayım. Derdi yalnız millet olan, hep doğrunun, hakkın, erdemin ardında koşmaya çaba etmiş bir dava adamı sıfatıyla siz değerli ziyaretçilerimizin huzurundayım. Sultan Alparslan’dan Osman Bey’e, Fatih Sultan Mehmet’ten Yavuz Sultan Selim’e, Abdülhamit Han’dan Gazi Mustafa Kemal’e ve bugüne uzanan bir emaneti hakkıyla temsil etme iddiasıyla siz değerli ziyaretçilerimizin karşısındayım.” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, dünyanın siyasal ve ekonomik krizlerin pençesinde kıvrandığı bir dönemde, Türkiye Yüzyılı vizyonu benzer biçimde bir program vaadiyle milletin huzuruna çıkmanın kolay olmadığını altını çizdi. Cumhuriyetin ilk 99 yılının hangi sıkıntılarla hangi sancılarla hangi sarsıntılarla geçtiğini de bildiklerini ifade eden Erdoğan, geçen 20 yılda yaptıkları ile asırlık eksiklerin çoğunu giderdiklerini, ülkeyi en üst lige çıkarmış olsalar da bunu kafi görmediklerini söylemiş oldu.

“KRİTİK BİR EŞİKTEYİZ”

“Öyleki eleştiri bir eşikteyiz ki bundan sonrasında atacağımız adımlarla ya bu ligin ön sıralarındaki yerimizi alacağız ya da yeniden geriye düşme riskiyle karşı karşıya kalacağız.” diyen Erdoğan, sözlerini şöyleki sürdürdü: “Ülkemizi, Türkiye Yüzyılı vizyonuyla asırlık hedeflere yöneltirken, üstesinden gelinmesi hakikaten oldukca zor bir yükün altına giriyoruz. Ömründe tuğla üzerine tuğla koymamış, bir gönül onarım etmemiş, herhangi bir esere ve hizmete imza atmamış olanların rahatlığı sizi yanıltmasın. Ne diyor gönül sultanı; ‘Kamil odur ki koya dünyada yapıt; eseri olmayanın yerinde yeller yapıt.’ Eğer ülke ve millet olarak, yapıt üzerine yapıt koyarak yolumuza devam etmezsek, bir süre sonrasında yerimizde yeller esmesi kaçınılmazdır.”

“BİR ZİHNİYET DEVRİMİNİ DE GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ”

Ülkedeki her bir ferdin, şahsını ve siyasetini takdir etmeyerek, tercihini değişik yönde kullanma hakkının normal olarak bulunduğuna işaret eden Erdoğan, şöyleki konuştu:

“Bizim tek isteğimiz, şu gerçeklerin teslim edilmesidir. Bugün devletimizde, evladının ana sınıfından üniversiteye kadar tüm kademelerde en iyi eğitimi almasını isteyen her aile, bu imkana, isterse hiçbir maddi külfete girmeden haizdir. Sıhhat problemi yaşamış olduğu için hastaneye giden insanımız, teşhisi, tedavisi, ilacıyla dünyada emsali olmayan bir hizmeti, en kaliteli ve parasız şekilde almaktadır. Yaşlı ve engelli benzer biçimde dezavantajlı yurttaşlarımıza evde bakım dahil her türlü hizmet gösterilmekte, düşük gelirli ailelerimiz kapsamlı yardımlarla desteklenmektedir. Gözü benzer biçimde bakıp büyüttüğü evladını askere gönderen anne-babalar, çocuğunun, başını ezdiğimiz terör örgütünün tehdidine maruz kalmayacağını bilmektedir. Evini naturel gazın kolaylığı, temizliği ve ekonomikliğiyle ısıtan, mutfağında, banyosunda aynı imkana haiz kardeşlerimiz hayatlarını konforla sürdürmektedir. Barajlarla, göletlerle, sulama tesisleriyle donattığımız topraklarımızın bereketiyle üretimi artan, kazancı çoğalan çiftçimizin refah düzeyi yükselmektedir.”

“TOKİ’den yada müteahhitten almış olduğu evinde güvenle oturan, haiz olduğu otomobilini keyifle kullanan vatandaşımız için bunlar, standart yaşam seviyesi haline gelmiştir. Yaptığımız bölünmüş yollarda ve otoyollarda güvenli gezi eden, isterse süratli trenle isterse uçakla gideceği yere çabucak ulaşan insanımız, kendine daha oldukca zaman ayırabilmektedir. Sessiz devrimler yardımıyla senelerce devletimizde ezilen, horlanan, ötekileştirilen tüm kesimler hak ve özgürlüklerini en geniş şekilde kullanabilmektedir. Daha açık bir ifadeyle, bizim arzumuz bu ülkede, yalnız hatası söylemekle kalmayıp, doğruya doğru diyecek, hakkı teslim edecek bir anlayışı hakim kılmaktır.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan“Geçtiğimiz 20 yılda, devletimizde hizmet devrimini iyi mi hayata geçirdiysek, Türkiye Yüzyılı ile beraber, inşallah bu şekilde bir zihniyet devrimini de gerçekleştireceğiz. Ülkesinin kazanımlarıyla gurur duyan, ulusal çıkarları her şeyin üstünde tutan, tehditler ve saldırılar karşısında tek yürek, tek bilek olan bir politika özlemimizin Türkiye Yüzyılı’yla hayata geçeceğini umut ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Hükümete ilk geldiklerinde “Türkiye’de artık hiçbir şey eskisi benzer biçimde olmayacak.” dediklerini dile getiren Erdoğan, birilerinin o vakit bu sözü kendilerince küçümsediğini, istihzayla karşıladığını aktardı. “Aslına bakarsak bunların küçümsedikleri bizim sözümüz değil, bizim nezdimizde bizatihi milletimizin kendisiydi.” diyen Erdoğan, şunları kaydetti:

“KÜÇÜMSEDİKLERİ MİLLETİN KENDİSİYDİ”

“Başını soktuğu derme çatma gecekondusunda gece yarısı kalkıp bizim için yakarma eden piri fanileri küçümsüyorlardı. Vesayetin desteğiyle eğitimden iş hayatına her alanda dışladıkları, önünü kestikleri gençlerimizi küçümsüyorlardı. Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrasını kendi statülerinin sembolü olarak gördükleri için oraya gelen halk çocuklarını küçümsüyorlardı. Asker evladının yemin törenini tel örgüler peşinden yaşlı gözlerle izleyen yemenili anneleri, sakallı babaları küçümsüyorlardı. Yalnız kendilerine hak gördükleri kamu hizmetlerine talip olan, orta ve büyük ölçekli {özel sektör} girişimlerinde yer almak isteyen insanımızı küçümsüyorlardı.”

“Biz, hiçbir fark yapmaksızın milletimizi tüm fertleriyle işte bu zihniyetin küçümsemesinden de dışlamasından da engellemesinden de kurtaracak adımları attık. Eğitimden girişimciliğe her alanda fırsat eşitliğini temin edecek eserler verdik, hizmetler gerçekleştirdik. İnsanımızı, gelişmiş ülkelerde ne var ise hepsine haiz olabileceği, üstelik bunlara kuvvetli bir toplumsal devlet şemsiyesi altında kolayca ulaşabileceği bir altyapı kurduk.”

Yoruma kapalı.

Bebek Bakıcısı - Omegle - Sohbet Odaları - Omegla - Görüntülü Sohbet - Kaynak Otomasyon Sistemleri -
deneme bonusu radabet giriş Puff langstoninstitute.org gaziantep bayan escort antep escort