Al Jazeera çalışanları taciz ve zorbalık şikayetleriyle ilgilenilmediğini söylüyor

Suranjana Tewari, BBC Asya Bölgesi Muhabiri

Kamahl Santamaria

Kaynak, BARRY IVERSON/ALAMY STOCK PHOTO

16 yıl süresince Al Jazeera’da çalıştıktan sonrasında Yeni Zelanda’nın en büyük haber kuruluşu olan TVNZ’de yeni bir işe süregelen sunucu Kamahl Santamaria 32 gün sonrasında işinden ayrıldı.

Bu sırada iş yerindeki uygunsuz davranışları hakkında iddiaların ortaya çıkmasıyla Santamaria’nın Al Jazeera’daki meslektaşları da şikayetlerini dile getirmeye başladı.

BBC, mevzuyla ilgili araştırmasında Al Jazeera mensubu ve eski çalışanlarıyla görüştü, iddialarla ilgili çeşitli belge ve mesajları inceledi.

Bu araştırmanın sonunda Al Jazeera’nın Katar’ın başkenti Doha’daki ofisinde Santamaria’ya yönelik oldukca sayıda cinsel taciz iddiası olduğu ortaya çıktı.

Bazı çalışanlar ise tek suçlunun Santamaria olmadığını söylemiş oldu.

Çalışanlar bununla beraber Al Jazeera’daki daha genel emek verme koşullarının “toksik” bulunduğunu söyleyerek buna benzer taciz, cinsiyetçilik, zorbalık ve ırkçılık şikayetlerinin ciddiye alınmadığını belirtti.

BBC’ye konuşanlar, kariyerlerinin negatif etkilenmesinden endişelendikleri için isimlerinin kullanılmasını istemedi ve bu yüzden bu haberdeki adlar değiştirildi.

BBC’nin sorularını direkt yanıtlamayan sadece kendi web sitesinde iddialarla ilgili izahat icra eden Santamaria, “iddiaların bir kısmının doğru, bazılarının ise düpedüz yalan bulunduğunu” söylemiş oldu.

Santamaria, “İnsanları rahatsız edebilecek davranışlarını” kabul etti ve bunlar için özür diledi.

Sunucu bununla beraber eskiden “flörtöz, samimi, nüktedan” ve kabul edilebilir sınırların içinde bulunduğunu düşündüğü davranışların aslına bakarsak “öyleki olmadığını” söylemiş oldu.

BBC, incelemesi esnasında ortaya çıkardığı 22 iddiayla ilgili olarak Al Jazeera’dan görüş almak istedi.

Al Jazeera bu iddiaları tek tek cevaplamadan şu açıklamayı yapmış oldu:

“Dünyanın her yerindeki çalışanlar, kurumumuzun en mühim parçası. Onların güvenliği ve sağlığı önceliğimiz. 95’ten fazla ülkeden çalışanları olan internasyonal bir kurum olarak, hepimiz için sıhhatli ve yapıcı bir emek verme ortamı oluşturmak için çabalıyoruz.”

BBC’ye konuşan ve Al Jazeera’nın Katar ofisinde çalışan bir şahıs, bu tür vakaları yetkililere bildirmekte zorlandıklarını söylemiş oldu.

Basra Körfezi’nin kalbindeki minik gaz zengini ülke Katar, insan hakları ve cinsiyet eşitliği ihlalleri mevzusunda birçok kez eleştirildi.

‘Yüzümden tükürüğünü temizlemek zorunda kalıyordum’

Santamaria, kariyerine Yeni Zelanda’da tv sunucusu olarak başladı ve sonrasında 2005 senesinde Al Jazeera tarafınca Doha’daki ofisinde çalışmak için işe alındı.

Al Jazeera’da hızla yükselen Santamaria’yı tanıyanlar onu, konuşkan ve dost canlısı biri ve “muhteşem bir sunucu” olarak tanımlıyor.

Al Jazeera’da eskiden genç bir haber yapımcısı olarak çalışan Tory, Santamaria’nın ilgi odağı haline geldiği süreci konu alıyor.

Tory, Santamaria’nın ona Twitter üstünden “sarılmaya uygun bulunduğunu” yazdığı ve tatile gittiğinde onu niçin çağırmadığını sordurulmuş olduğu hususi mesajlar gönderdiğini paylaşıyor.

BBC’nin incelemesinde Santamaria tarafınca gönderilen benzer Twitter, WhatsApp ve e-mail mesajları bulunmuş oldu.

Tory, “Hemen sonra da bana dokunmaya başladı. Omzumu eller, garip bir halde sarılmış olur ve en kötüsü yanağımdan öperdi. Birçok kez yüzümden tükürüğünü temizlemek için banyoya gitmek zorunda kaldım” diyor. Santamaria’nın bu davranışlarını birden fazla meslektaşı ve yöneticisiyle paylaştığını belirtiyor. Bu kişiler, aralarında bu konuşmaların gerçekleştiğini doğruluyor.

Tory, “Ustalaşmış bir adam, iş arkadaşına ne kadar güzel bulunduğunu söyleyen ve memeleri hakkında yorum icra eden mesajlar atmaması mevzusunda birden fazla kez uyarılmamalı” diyor.

Al Jazeera’da çalışan bir adam ise Santamaria’nın onu bir defasında zorla dudaklarından öptüğünü konu alıyor.

Bu kişinin iş arkadaşı bu ana tanık bulunduğunu aktarıyor.

Eskiden Al Jazeera’da çalışan genç bir yapımcı daha, Santamaria’nın onu birçok kişinin önünde boynundan öptüğünü aktarıyor:

“İnsanların onunla bir ilişki yaşadığımı düşünmesinden o denli korktun ve utandım ki. Hemen hemen işe yeni başlamıştım ve asla kimselerle bu mevzuyu konuşamadım.”

Çok sayıda şahıs Santamaria’nın davranışlarını doğru bulmadıklarını sadece işe yeni başladıkları için bu mevzuda konuşmaktan utandıklarını belirtiyor.

Al Jazeera’da dört yıl süresince dışarıdan çalışan Fiona, Santamaria’nın ofiste ona sarılmaya çalıştığını, cinsel yorumlar yaptığını ve uygunsuz mesajlar attığını konu alıyor.

Bu durumu orta düzey bir yöneticiye bildirdiğini belirten Fiona, yöneticinin “Hala o şekilde davranıyor mu hakkaten?” yanıtını verdiğini söylüyor.

Kısa vadeli bir kontratla çalmış olduğu için resmi bir şikayette bulunmak istemediğini söyleyen Fiona, Santamaria’ya aldırış etmemesinin önerildiğini belirtiyor.

Al Jazeera 1996 yılında kuruldu

Kaynak, Getty Images

‘Kariyerim için endişelendim’

Fiona ve onun benzer biçimde birçok şahıs Santamaria hakkında şikayetlerinin niçin resmi bir soruşturmaya yol açmadığını sorguluyor.

TVNZ, sunucu hakkında iddiaları duyunca işe alım sürecini incelediğini ve “mühim” bir sunucuyu işe alım sürecinin doğru şekilde yönetilmediğini deklare etti.

Santamaria’yı işe alan haber yöneticisi ise çekilme etti.

BBC, Al Jazeera’da bu olayın Santamaria ve onun çalmış olduğu ofisten daha kapsamlı bir sorun bulunduğunu tespit etti.

Eskiden Al Jazeera’da haber prodüktörü ve muhabir olan bir bayan, minimum iki adamın daha onu taciz ettiğini paylaştı; yöneticilerinden bir tanesinin eşi yokken onu evine çağrı ettiğini söyledi:

“Onu oldukca katı bir halde engellemeye çalışırsam beni işten kovmasından oldukca korkuyordum.”

Al Jazeera’nın bir başka bölümünde ise oldukca sayıda şahıs orta düzeyde bir yöneticiyi tacizle suçladı.

Bu kişilerden biri söz mevzusu yönetici için, “Uygun olmayan şeyler söylüyordu. Adam çalışanlara ne vakit ikinci bir eş alacaklarını yada bekaretlerini kaybedip kaybetmediklerini sorardı. Ramazan döneminde cinsellikten bahsederdi ve başörtüsü takanlara saçlarının ne renk bulunduğunu sorardı” dedi.

Bölümdeki bir kişinin bu davranışlar yüzünden işten ayrılmış olduğu paylaşıldı.

Bu davranışları sergilediği iddia edilen adam çalışan artık Al Jazeera’da çalışmıyor.

‘Şoktayız’

Eskiden Al Jazeera’da çalışan ve taciz vakaları yüzünden işten ayrıldığını söyleyen David, “Al Jazeera ve Katar’da insanoğlu bu mevzuda konuşabileceklerine inanmıyorlar, oldukca kızgınlar” diyor. Kendisinin ve iş arkadaşlarının bir bayan çalışan tarafınca birçok kez açıkca aşağılandığını konu alıyor.

David, ekipteki her insanın hanım çalışanın “kaba davranışlarından korktuğunu sadece üst düzey bir yönetici ile arkadaşlığı yüzünden kimsenin yakınma etmediğini” söylüyor.

Bir başka çalışan, “Şoktayız. Durumu anlatmak için toplu travma benzer biçimde ifadeler kullanılıyor” diyor.

Doha’da çalışan Liam, oldukca sayıda personelin “senelerce” taciz edildiğini belirtiyor.

BBC Al Jazeera’nın Londra ofisinde de benzer vakalar bulunduğunu öğrendi.

Minimum iki şahıs ise bir başka ofiste, adam bir çalışanın genç bir hanımı iterek onun düşmesine niçin olduğu aktarıldı.

David, “Bu tarz şeyleri başlatan Kamahl’di” diyor.

Merkezi Katar'da olan Al Jazeera, devlet tarafından finanse ediliyor

Kaynak, Getty Images

Al Jazeera çalışanları, TVNZ vakasından sonrasında Santamaria hakkında iddialarla ilgili çeşitli görüşmeler yapıldığını sadece hemen hemen resmi bir soruşturma başlatılmadığını söylüyor.

BBC’nin konuşmuş olduğu kişiler, işlerini tehlikeye atmak istemedikleri için açık bir halde deneyimlerini paylaşamadıklarını belirtiyor.

Katar’da işe alım sürecinde çalışanların vizesi, evlatlarının okul kayıtları ve kendilerinin yaşam koşulları onları işe alan şirkete bağlanıyor.

Stratejik ve Internasyonal Emekler Merkezi’nden Marti Flacks, Katar’da çalışanların bu yüzden bu tür yıpratıcı işlerden ayrılmakta ve bu vakaları bildirmekte zorlandığını belirtiyor.

Al Jazeera bağımsız bir haber kuruluşu bulunduğunu iddia etse de Katar Emiri tarafınca finanse ediliyor.

Gazeteciler, devlet hakkında kapsamlı bir halde haber yapamıyor. Ülkede bununla beraber ifade özgürlüğü basıtırılıyor.

‘Herkes Kamahl’ın davranışlarının farkındaydı’

Al Jazeera çalışanları, Santamaria hakkında iddiaların gün yüzüne çıkmasının kurumdaki emek verme kültürünü değiştireceğine inanmıyor.

Eskiden Doha’da haber editörü olarak çalışan Katie Turner, “Yönetim ve insan kaynakları kısmı Kamahl Santamaria’nın davranışlarının farkındaydı” diyor.

Katie, kendisinin hiçbir vakit taciz edilmediğini sadece çalmış olduğu süre süresince birçok vakaya tanık bulunduğunu paylaşıyor.

İşten ayrıldığında insan kaynaklarıyla görüşme icra eden ve bu sırada Santamaria’nın adını vermekten çekindiğini paylaşan Katie, ona suçlunun bir başkası olup olmadığının sorulduğunu aktarıyor.

“İşte bu anda problemin oldukca daha büyük bulunduğunu fark ettim.”

Katar uzun zamandır insan hakları ve cinsiyet eşitliği ihlalleri konusunda eleştiriliyor

Kaynak, Getty Images

BBC, incelemesi kapsamında 2016 senesinde eskiden haber editörü ve şimdi üst düzey yönetici olan bir çalışana atılan ve iş yerinde cinsel taciz, zorbalık, nepotizm ve toksik davranıştan yakınma eden bir e-maili görmüş oldu.

Editör yakınma ile ilgileneceğini söylese de minimum 10 çalışan, bu durumun bilincinde olan haber müdürünün Santamaria’yı çalıştırmaya devam ettiğini paylaştı.

BBC’nin görüştüğü çalışanlar, yönetimin bu tür şikayetlerle ilgilenmek için yeterince deneyimli olmadığını ve bu konudaki insan kaynakları politikalarının yeterince açık olmadığını söylemiş oldu.

BBC’nin mevzuyla ilgili sorularını yanıtlayan Al Jazeera, “Taciz karşıtı politikalarımız açık, kapsamlı ve personelimizin kullanımına hazır. Personelimiz tarafınca meydana getirilen her resmi yakınma son aşama kapsamlı bir halde inceleniyor ve peşinden uygun düzeltici önlemler alınıyor” dedi.

Çalışanlar, 2022 senesinde Al Jazeera benzer biçimde bir kurumda ve #MeToo benzer biçimde bir küresel hareketten sonrasında bu politikaların ciddiye alınmamasının, “bağışlayıcı bir emek verme kültürü” olmasının ve “hukukun üstünde görülen kişilerin” kurum tarafınca korunmasının oldukca sinir bozucu bulunduğunu söylüyor.

Bir çalışan, “2022 senesinde üst düzey yöneticilerin bile yapabilecekleri şeylerin bir sınırı var. Al Jazeera’da ise bu şekilde bir sınır yok” dedi.

Tüm mağdurların adları, kimliklerini korumak için talep üstüne değiştirildi.

Yoruma kapalı.

Bebek Bakıcısı - Omegle - Sohbet Odaları - Omegla - Görüntülü Sohbet - Kaynak Otomasyon Sistemleri -
deneme bonusu radabet giriş Puff langstoninstitute.org gaziantep bayan escort antep escort